Çukurova bölgesinde kafeslerde Asya kedi balığının (Pangasianadon hypophthalmus Sauvage, 1878) farklı yem kaynağı ve döngülü açlık ile beslemenin büyüme ve yem alımı üzerine etkileri
Different feed source and starvation and re-feeding cycles effects on growth performance and food intake of asian catfish (Pangasianadon hypophthalmus Sauvage, 1878) under cage culture conditions in Cukurova region
  1. Tez No: 434148
  2. Yazar: PINAR MUMOĞULLARINDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma Çukurova bölgesindeki Seyhan Baraj Gölünde Ünalan Balık Çiftliğinde yürütülmüştür. Asya kedi balığı bireylerinde iki farklı yem kaynağı sazan yemi ve alabalık yemi kullanılmış ve döngülü açlık ile besleme periyodu uygulanarak büyümeye vücut kompozisyonuna ve yem değerlendirmesine olan etkilerini belirlemek için yapılmıştır. Bu amaçla, 720 bireyden oluşan 3 tekerrürlü gruplar (14±0.75 g) deneme planına göre, 6 grup kullanılmış, sürekli sazan yemi ile beslenen (SY), alabalık yemi ile beslenen (AY), sazan yemi ile 1 gün aç 6 gün tok beslenen (SY&1A+6T), sazan yemi ile 2 gün aç 5gün tok beslenen (SY&2A+5T), alabalık yemi ile 1 gün aç 6 gün tok beslenen (AY&1A+6T), alabalık yemi ile 2 gün aç 5gün tok (AY&2A+5T), beslenen grup olarak belirlenmiştir. Bu gruplar günde 4 öğün doyana kadar beslenmiştir. Deneme 77 gün sürmüştür. Deneme sonunda yaşama oranlarına baktığımızda yaşama oranına negatif etkisi olmadığı bulunmuştur. Spesifik büyüme oranına baktığımızda en iyi AY grubunda bulunmuştur. Yem çevrim oranı açısından en iyi AY ve SY&2A+5T gruplarında bulunmuştur. Aynı zamanda tüm vücut besin içeriklerinde kuru madde ve ham kül değerlerinde istatistiki açıdan bir farklılık yoktur (p>0.05). Buna karşın tüm vücut protein değerlerinde AY, AY&1A+6T ve AY&2A+5T gruplarına kıyasla, SY, SY&1A+6T ve SY&2A+5T gruplarının protein oranı yüksek bulunmuştur. Tüm vücut yağ değerlerinde AY, AY&1A+6T ve AY&2A+5T gruplarında yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, Asya kedi balığının kafeslerde yetiştiriciliğinde en iyi büyüme için alabalık yemi kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Study was conducted in Unalan Fish Culture Unit in Seyhan Dam Lake Adana-Turkey. In this research two different commercial feed and starvation and re-feeding cycles effects on growth performance and body chemical composition of asian catfish (Pangasianadon hypophthalmus). For his purpose a total 720 young fish (14±0.75 g) were stocked as triplicate in 6 groups (totally 18 cages). The experimental groups were designed as SY (feeding with commercial carp feed), AY (feeding with commercial trout feed), SY&1A+6T (1 days starvation and 6 days feeding with commercial carp feed), SY&2A+5T (2 days starvation and 5 days feeding with commercial carp feed), AY&1A+6T (1 day starvation and 6 days feeding with commercial trout feed), AY&2A+5T (2 days starvation and 5 days feeding with commercial trout feed). Each experimental group was fed 4 times a day during the feeding period. Experiment was lasted for 77 days. At the end of the study best SGR value was obtained from group AY. The lowest FCR values were observed from group AY and SY&2A+5T.