Seçilmiş çözgülü örme kumaşlarda bazı ısıl konfor özelliklerinin araştırılması
Investigation of some thermal properties of selected warp knitting fabrics
- Tez No: 434153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN DOBA KADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, pamuk, polyester ve polyamid çözgülü örme kumaşlarda fiziksel özellikler ile bazı ısıl konfor özelliklerinin tespit edilmesi ve elde edilen sonuçların değerlendirilmesidir. Bu amaçla farklı konstrüksiyonlarda %100 pamuklu, %100 polyester ve %100 polyamid çözgülü örme kumaşlar Baskangenç Otomotiv Tekstil Ltd. Şti. de (Bursa) üretilmiştir. Kumaşların bazı seçilmiş fiziksel ve ısıl konfor özellikleri standartlara göre tespit edilmiştir. Bu özellikler gramaj, kumaş kalınlığı, ilmek sıklığı, ilmek iplik uzunluğu, örgü raporu, su buharı direnci ve kumaşların kuruma davranışıdır. Çalışmada elde edilen sonuçlar grafiklerle yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is determination of physical and some thermal properties belongs to cotton, polyester and polyamide warp knitting fabrics and evaluation of these results. For this aim, 100% cotton, 100% polyester and 100% polyamid warp knitting fabrics with different constructions were produced in Baskangenç Otomotiv Tekstil Ltd. Şti.(Bursa). Some selected physical and performance properties of these fabrics were determined experimentaly according to relevant standarts. These properties were listed as weight, fabric thickness, loop frequency, loop yarn length, weave repeat, drying properties of the fabrics and water vapor resistance. Obtained results were interpreted with graphs.