Havlu kumaşlarda özlü iplik (core-spun) kullanımının ürün performans özelliklerine etkilerinin incelenmesi
Investigating the effect of core-spun yarn on towel performance properties
- Tez No: 434154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS ZERVENT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma kapsamında polyester özlü ipliklerin havlu performans özelliklerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Havlu üretiminde en fazla tercih edilen 5 farklı (modal, pamuk, polyester, bambu, viskon) hammaddeden üretilmiş Ne 14/1 konvansiyonel ring iplikler ile yine bu liflerden üretilmiş özünde 75 denye polyester kullanılmış 5 farklı özlü iplik ve özünde 55 denye polyester kullanılmış 2 farklı (pamuk, viskon) özlü iplik olmak üzere toplam 12 farklı iplik üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu iplikler atkıda kullanılarak 400 g/m2 (48 hav boyunda), 550 g/m2 ağırlığında (66 hav boyunda) havlu ve bez kumaş numuneleri üretilmiştir. Numunelerin performans özeliklerini belirlemek amacıyla mukavemet, yumuşaklık, çabuk kuruma, renk analizi, boyut değişimi, hidrofilite ve antibakteriyellik testleri yapılmıştır. Sonuç olarak polyester özlü iplik kullanımı havlunun hidrofilite, yumuşaklık ve mukavemet gibi temel özelliklerini olumsuz etkilemezken bu iplikler ile dokunmuş numunelerin yaş işlemler sonrası konvansiyonel ipliklerle üretilmiş havlulara göre üzerindeki suyu daha hızlı uzaklaştırdığı (çabuk kuruduğu) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of core-spun yarn on towel performance characteristics. Five different raw materials (modal, cotton, polyester, bamboo, viscose) which are the most used materials in towel production was preferred. Ne14 yarn count was used in the yarn production. Firstly, yarns are produced with five different materials (modal, cotton, polyester, bamboo, viscose) in conventional ring spinning system. Then, five different core yarn are produced using 75 denier PES as core with these materials in sheath. In addition to these, two different yarns are obtained by using two sheath materials (cotton, viscose) with same core filament (55 denier). Totally, 12 different yarns were produced in this study. This yarn was used as the weft 400 g / m2 (48 tuft leg length), 550 g / m2 weight (66 tuft leg length) towels and cloth fabric samples were produced. Softness, quick drying, color analysis, size change, water absorbency of 36 fabrics using 12 different yarns were measured. Consequently, usage of polyester core yarn in towel production is not effected on water absorbency, softness, color analysis, strength etc. of towel fabrics. Towels produced from polyester core yarn have quick dry properties according to towel obtained from conventional yarn