Routing and spectrum allocation in static fiber optic networks
Statik fiber optik şebekelerde rotalama ve spektrum yerleştirme
- Tez No: 434218
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KARAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Internet ağları üzerinde artan talepler telekomünikasyon şebekelerinin kapasitelerinin artırılması ve hızlı bağlantı sağlanması ihtiyaçlarını doğurmuştur. Gün geçtikçe artan bağlantı taleplerini karşılayabilmek adına daha hızlı bağlantı sağlayabilen ve optik spektrumun daha etkin kullanılmasına olanak sağlayan“Dik Frekans Bölmeli Çoğullama”tekniği fiber optik şebekelerde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, statik fiber optik şebekelerde rotalama ve spektrum yerleştirme probleminin tam sayılı lineer programlama modeli ile çözüm yolları incelenmektedir. Doğrusal amaç fonksiyonu olarak rotalama ve spektrum yerleşimi sırasında kullanılabilecek en az sayıdaki spektrum diliminin belirlenmesi seçilmiştir. Bu tez içerisinde rotalama ve spektrum yerleştirme probleminin en iyi çözümüne ulaşabilen yeni bir tam sayılı lineer programlama modeli ve daha önceden belirlenmiş bir rota kümesi aracılığı ile çözüme ulaşabilen geliştirilmiş bir tam sayılı lineer programlama modeli önerilmiştir. Lineer programlama modellerine ek olarak iki adet sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Modellerin ve sezgisel algoritmaların performanslarının ölçülebilmesi için sayısal testler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The continuous growth of demand on internet requires high speed connection and larger capacity on telecommunication networks. In order to satisfy the day-by-day increasing connection requests, a new modulation technique named Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM), which promises faster connection and better usage of optical spectrum has been developed in optical networks. In this thesis, we propose solution methods for the Routing and Spectrum Allocation problem that has emerged with the adaptation of OFDM technology. Our goal is to find the minimum amount of spectrum slots that can be used while routing connection requests from their source to destination and allocating an adequate spectrum to the signals. We provide a new integer linear programming formulation for RSA and an improved formulation for the RSA problem with a predefined set of paths. We also propose two heuristic algorithms, Least Cost Slot Allocation and Iterative Common Path Allocation, and provide computational tests to illustrate the performance of our ILP model and heuristic algorithms.