Comparative evaluation of spectrum allocation policies for dynamic flexgrid optical networks
Dinamik esnek-ızgara optik ağlarda spektrum tahsis politikalarının karşılaştırmalı değerlendirmesi
- Tez No: 338198
- Danışmanlar: DOÇ. NAİL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Esnek optik ağlar için yeni bir sınıf-tabanlı ilk-uyan spektrum tahsis politikası ileri sürülmüştür. İleri sürülen politikanının yararlılığı tek-zıplama ve çok-zıplama senaryolarında ilk-uygun politikası ile karşılaştırılmıştır. Spektrum tahsis politikalarının Sabit Yönlendirme ve iki en kısa yol ile Sabit Alternatif Yönlendirme algoritmaları altında test edilmesi için olay-tabanlı simülasyon tekniği kullanılmıştır. Verimliliğin bazı senaryolarda % 15? lere varan bir kazançla sürekli olarak iyileştiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A novel class-based first-fit spectrum allocation policy is proposed for dynamic Flexgrid optical networks. The effectiveness of the proposed policy is compared against the first-fit policy for single-hop and multi-hop scenarios. Event-based simulation technique is used for testing the spectrum allocation policies under both Fixed Routing and Fixed Alternate Routing algorithms with two shortest paths. Throughput is shown to be consistently improved under the proposed policy with gains of up to 15 % in certain scenarios.