Türkiye'de siyasal korku ve akademik hayatın inşası
The political fears and the construction of academic life in Turkey
  1. Tez No: 434284
  2. Yazar: ZEYNEP KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezin konusu siyasal korkunun Türkiye'de akademik hayatın inşa sürecine etkisidir. Ankara'da ve çevre illerde bulunan devlet üniversitelerinde sosyal bilimler alanlarında çalışmakta olan akademisyenlerin siyasal mekanizmalara bağlı olarak geliştirdikleri korkuları ile mevcut siyasal içerikli korkularının onların akademik davranış pratikleri üzerinde ne türden bir güdümleme (manipülasyon) etkisine sahip olduğu üzerinde durulmaktadır. Bu tezin amacı, Türkiye'deki akademik ortamın içinde bulunduğu duygusal iklimi tespit ederek akademik hayatın inşası sürecinde duyguların etkisini ortaya koyabilmektir. Bu tezde yöntem olarak nitel araştırma deseni benimsenmiştir ve 47 akademisyenle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler MAXQDA 12 ile analiz edilmiştir. Bu tez çalışmasının sonucunda ise, akademisyenlerin siyasal korkulara sahip oldukları tespit edilmiştir. Akademisyenler iş güvencesizliği, etiketlenme gibi durumlardan korkmaktadırlar. Korkularının bağlı bulunduğu en önemli tehdit unsuru ise, akademisyenlerin çevrelerinde bulunan diğer akademisyenlerin yaşadığı baskı ve soruşturmalar olarak gösterilebilir. Bu korkuları akademisyenleri çalışma hayatlarında içselleşmiş bir ihtiyata itmektedir. Sonuç olarak, Türkiye'de akademik hayatın inşa sürecinde siyasal korkuların varlığı önemli bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The dissertation topic is the influence of the fear of politics on the construction of the academic life in Turkey. It is focused on the political fears of the academics working on social science at the public universities at Ankara and its environment, and affects of the current political fears on their practices. The aim of the dissertation is to detect the emotional climate in the academic environment in Turkey and to set out the effects of emotions in the construction of the academic life. The qualitative research method is adopted in dissertation and in-depth interviews were done with 47 academics. The interviews were analysed by MAXQDA 12. As a result of this thesis, the academics have many political fears. Academics are afraid of job insecurity and be labelled. The most important threat to them is the political pressures which other academics experienced. These fears are pushing them to the internalized precautionary in the working life. Finally, the political fears affect on the construction of the academic life in Turkey.