Kamusal yükseköğretimin finansmanı: Türkiye için model önerisi
Financing public higher education: A model proposal for Turkey
  1. Tez No: 434306
  2. Yazar: EDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UMUR TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yıllar içerisinde yükseköğretime olan talepte meydana gelen belirgin artış, kamusal yükseköğretim kurumları için finansman sorununu da beraberinde getirmiştir. Artan talep sonucunda kamusal kaynaklar için oluşan rekabete karşı, alternatif finansman çözümleri bulmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Üniversiteler aynı zamanda, yeni finansman yöntemleri ile, mali alanda daha özerk olmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, Türkiye'deki kamusal yükseköğretimin finansman ihtiyacını karşılayacak bir model önerisi, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarının içinde bulunduğu mali özerklik durumları değerlendirilerek hazırlanmıştır. Yükseköğretim malının, iktisadi mallar arasında, nasıl bir mal olduğu belirlenmiş ve yükseköğretimdeki finansman türleri ele alınmıştır. Dünya üniversite sıralamalarında başarılı olan ülkeler belirlendikten sonra ise söz konusu ülkelerdeki yükseköğretim finansman yapıları; öğrenim ücreti veya katkı payı uygulamaları, öğrencilere sağlanan krediler, kredi geri ödeme mekanizmaları ve öğrencilere sağlanan burslar aracılığı ile değerlendirilmiştir. Başarılı ülkelerdeki mali özerklik yapısına göre, Türkiye'deki kamusal yükseköğretim kurumlarının âdem-i merkeziyetçi yapısı ele alınmıştır. Ayrıca Türkiye için; öğrenci katkı payını, öğrenci kredilerini, kredi geri ödeme mekanizmasını ve bursları içeren bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
As regard apparent rise in higher education demand, higher education institutions (HEIs) encounter with financing problems over the years. For these institutions, it is inevitable to come up with alternative financial solutions for the competition of public resources in reaction to rising demand. HEIs aim to be more autonomous through new financing methods. In this thesis a model, in order to meet the financial need of public higher education, was built by evaluating HEIs financial autonomy in Turkey. It was defined that what kind of good higher education is among economic goods and various financing methods were also tackled. After successful countries were determined according to world university rankings, higher education financing methods of these countries were examined through tuition fees, student loans, repayment methods, and grants. Decentralization of HEIs in Turkey was comparatively evaluated in accordance with the financial autonomy of HEIs in successful countries. Moreover, a new model contains tuition fee, students loan, repayment method, and grants was also proposed for public HEIs in Turkey.