Şiddetin mağdurları ve tanıkları olarak kadınların aile içi şiddet deneyimleri
Domestic violence experiences of women as the victims and witnesses of violence
- Tez No: 434305
 - Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARATAŞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışmanın temel amacı aile içerisinde şiddet gören kadınların ve bu şiddete tanıklık eden çocukların şiddet anında ve şiddet sonrasındaki deneyimlerinin anlaşılmasıdır. Bu amaçla şiddet gören 17 anne ve şiddet ortamında yetişmiş 8 kadın ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmeler ATLAS-TI programı yardımı ile analiz edilmiştir. Hem şiddet gören kadınlardan hem de şiddete tanıklık eden kişilerden alınan bilgilerde ortak olan bulgulara bakıldığında tüm katılımcıların fiziksel ve psikolojik şiddeti tanımlayabildikleri görülmektedir. Şiddetin nedenleri konusunda katılımcılar hem erkeğin kişisel özelliklerine ve aile yapısına vurgu yapmışlar, hem de kadınların kimi kişisel özelliklerinin de buna zemin hazırladığını ifade etmişlerdir. Şiddet anında çocukların davranışlarına odaklanıldığında iki farklı davranış öne çıkmaktadır. Bunlar özellikle daha küçük yaşlarda korku ve saklanma, ilerleyen yaşlarda ise araya girerek şiddeti sonlandırmaya çalışmadır. İçe kapanma ve korkular şiddete tanıklık eden çocuklarda en fazla görülen davranış sorunlarıdır. Şiddetin çocuk ile anne ilişkilerini nasıl etkilediğine bakıldığında iki farklı konu öne çıkmaktadır. Bir yandan çocuk ve anne ilişkisi yaşanan şiddetten ciddi biçimde zarar görürken diğer yandan şiddet kimi ailelerde çocuk ve anne arasında farklı bir bağlanmaya sebep olabilmektedir. Diğer akrabalar ile ilişkilerde ise aile içindeki şiddete tanıklık etmek çocuğu babanın akrabalarından uzaklaştırmakta, annenin akrabalarına ise yakınlaştırmaktadır. Çevreden alınan sosyal destek çocuklar için yaşadıkları ile baş etmek için en fazla kullanılan baş etme mekanizmasıdır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular aile içi şiddeti önleme ve aile içi şiddetten hem kadını hem de çocuğu korumak amacı ile ekosistem yaklaşımı ile birlikte değerlendirilmiş ve mikro, mezzo ve makro düzeyde öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to understand the experiences of the women who are exposed to domestic violence and the children who witness this violence during and after the violence action. In this regard, In depth interviews were had with 17 mothers who have been exposed to violence and 8 women who raised in violence environment. The interviews have been analyzed with the help of ATLAS-TI program. It has been understood that the participants are able to identify physical and psychological violence after we evaluated the common findings of the women who were exposed to violence and the people who witnessed the violence. Regarding the reasons of the violence, the participants emphasized the personal characteristics of men and his family structure, and stated that some of the personal characteristics of women form a basis accordingly. There are two distinctive features when it comes to the behaviors of children in a violence action. These features are fear and hiding at younger ages in particular, and trying to terminate the violence action by interfering in the situation at advancing ages. Being introvert and fears are the most frequently seen behavior problems that are observed on the children who witness the violence. There are two distinctive subjects when it comes to how violence affects the relationship between child and mother. On the one hand, the relationship between child and mother is affected by the violence encountered to a great extent and, on the other hand, the violence may result in a different attachment between child and mother in some families. With respect to the relationships with other relatives, witnessing the domestic violence keeps the child away from her/his paternal relatives and make the child get closer to her/his maternal relatives. The social support obtained by peers of the child is the most frequently used coping method for children. The findings within the scope of the research have been evaluated with ecosystem approach with the purpose of preventing the domestic violence and to protect both women and children from domestic violence, then, suggestions have been offered on micro, mezzo and macro levels.