Evli ve çalışan bireylerin çalışma yaşam kalitesinin evlilik uyumuna etkisi
The effects on marital adjustment among married and working individuals'quality of work life
  1. Tez No: 434329
  2. Yazar: DİDEM DEMİR ERBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA HAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET DEMİR ERBİL, Didem. Evli ve Çalışan Bireylerin Çalışma Yaşam Kalitesinin Evlilik Uyumuna Etkisi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2016. Bu araştırmanın amacı, evli ve çalışan bireylerin çalışma yaşam kalitesinin evlilik uyumuna etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle evli ve çalışan bireylerin sosyo demografik değişkenler ve çalışma yaşam kaliteleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığı saptanmıştır. Daha sonra ise, çalışma yaşam kalitesi ile evlilik uyumu arasındaki ilişki belirlenerek; sosyo demografik değişkenlere (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, görev, görevlendirme şekli, çalışma süresi, haftalık çalışma saati, aylık gelir ve çocuk sayısı) göre incelemesi yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, evli ve çalışan 206 erkek ve 194 kadın olmak üzere toplam 400 kişiden oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Çalışma Yaşam Kalitesi Ölçeği, Evlilik Uyum Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Basit Korelasyon,“t”-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann-Whitney U Testi, Kruskall Wallis H Testi ve ki-kare istatistiği ile analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda araştırmaya katılan evli ve çalışan bireylerin, eğitim düzeyi, eş eğitim düzeyi, iş yerindeki görevi, görevlendirilme şekli (kadrolu, sözleşmeli, taşeron), çalışma süresi, haftalık çalışma saati, ortalama aylık gelir düzeyi, evlenme biçimi ve çocuk sayısı ile çalışma yaşam kalitesi puanları arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülürken; cinsiyet, yaş, evlenme yaşı ve evlilik süresi ile çalışma yaşam kalitesi puanları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ayrıca, evli ve çalışan bireylerin çalışma yaşam kalitesi alt boyutlarından Sağlık ve Güvenlik İhtiyaçları, ekonomik ve aile ihtiyacı, sosyal ihtiyaçlar ve gerçekleştirme ihtiyacı ile bireylerin evlilik uyumları arasında düşük düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışma yaşam kalitesinin alt boyutlarından saygınlık ihtiyacı, bilgi ihtiyacı ve estetik ihtiyaçlar ile evlilik uyumu arasında ise anlamlı bir ilişkinin olmadığı bulunmuştur. Araştırmada, evli ve çalışan bireylerin çalışma yaşam kalitesi ile evlilik uyumu arasındaki ilişki; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, görev, görevlendirme şekli, çalışma süresi, haftalık çalışma saati, aylık gelir ve çocuk sayısına göre incelenmiş ve bu değişkenlerle arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bulgular literatür ışığında tartışılmış ve ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda öneriler verilmiştir. Anahtar Sözcükler Çalışma Hayatı, Çalışma Yaşam Kalitesi, Evlilik, Evlilik Uyumu, Evli ve Çalışan Bireyler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEMİR ERBİL, Didem. The Effects on Marital Adjustment Among Married and Working Individuals'Quality of Work Life, Master's Thesis, Ankara, 2016. The goal of this research is to examine the effects on marital adjustment among married and working individuals' quality of work life. Regarding this, firstly, it has been determined whether there is a significant difference between quality of work life of married and working individuals according to their several sociodemographic variables. Secondly, the relationship between quality of work life and marital adjustment have been determined and analysed according to several sociodemographic variables such as gender, age, educational level, business position, type of business position, working time span, weekly working hours, revenue and number of children. The sample of the study consists of 400 married and working individuals, 194 of them are female and 206 of them are male. Quality of Work Life Scale , Marital Adjustment Test and Personal Information Form were used in the collection of the data. The obtained data were analysed by using Sample Corelation,“t”-Test, One Way Analysis of Variance (ANOVA), Mann-Whitney U Test, Kruskall Wallis H Test, Ki-kare statistics methods. As a result of statistical analysis, significant differences have been determined between participants quality of work life and educational level, educational level of husband/wife, business position, type of business position, working time span, weekly working hours, revenue, format of marriage and number of children. On the other hand, results showed that there is no correlation between participant's quality of work life and their gender, age, marriage age and marriage time span Moreover, it has seen that there is a positive relationship between health and safety needs, economic and family needs, socials needs and self-actualization needs, which are quality of work life's subdivision, and marital adjustment. There is not a relationship between esteem needs, knowledge needs and aesthetics needs, which are quality of work life's subdivision, and marital adjustment. In this research, the relationship between quality of work life with marital adjustment level of married and working individuals have been examined in accordance with gender, age, educational level, business position, type of business position, working time span, weekly working hours, revenue and number of children. The findings have been discussed according to the literature and suggestions have been made according to the research results. Keywords Work Life, Quality of Work Life, Marriage, Marital Adjustment, Married and Working Individuals.