Enerji tüketimi ve iktisadi büyüme arasındaki ilişki: Panel veri analizi
The relationship between energy consumption and economic growth evidence from panel data analysis
  1. Tez No: 434330
  2. Yazar: NERMİN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TEOMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Dünya Bankası gelir sınıflandırılması temel alınarak dört farklı gelir grubuna ait toplamda 119 ülke paneli için enerji tüketimi ile iktisadi büyüme arasındaki nedensellik ilişkisinin ülkelerin gelir düzeylerine göre değişip değişmediği incelenmiştir. 1970-2015 dönemi için değişkenler arasındaki eş-bütünleşme ilişkisinin tespitinde ARDL sınır testi ve Granger nedensellik analizleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yüksek ve uzun dönemde ortalamanın üzerinde gelir düzeylerine sahip ülkeler için İki Yönlü Hipotezin, uzun dönemde ortalamanın altında ve kısa dönemde ortalamanın üzerinde gelir gruplarına ait ülkeler için Korumacı Hipotez geçerlidir. Son olarak çalışma, düşük ve kısa dönemde ortalamanın altında gelir düzeylerine sahip ülkeler için Tarafsızlık Hipotezinin geçerli olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyses the relationship between energy consumption and economic growth for 119 countries during the period of 1970-2015, categorized into four groups based upon the World Bank income classification. The main motivation for this study is to find out whether the causality relationships change across different income groups of countries. For this purpose ARDL bounds test approach and Granger causality tests are used. The results of the study indicate that the Feedback Hypothesis is supported for both upper-middle income group in the long run and high income group of countries. Also Conservation Hypothesis is supported for upper-middle income group in the short run and low-middle income group in the long run. Finally, Neutrality Hypothesis is supported for low average income group in short run and low income group.