Ağrı Halkevi ve faaliyetleri (1932-1951)
Ağrı People's House and its activities (1932-1951)
- Tez No: 434422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Milli mücadelenin başarı ile sonuçlanmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk yeni Türk devletini çağdaş temeller üzerine kurmuştur. Ancak halk Osmanlı Devleti yönetiminden çıktığı için bu yeni rejime yabancı idi. Halkevleri'nin kuruluşunda temelde iki ana unsur ön plana çıkmıştır. Birinci ve en önemli neden Kemalist Devrimlerin halk tabanına yayılması ve halkı bu yeni rejim hakkında bilgilendirmek, ikinci neden ise Türk milletinu çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak için halkın sosyal, kültürel ve siyasi anlamda bilgi sahibi olmasını sağlamaktı. Biz de bu bağlamda şimdiye kadar hiçbir çalışmaya konu olmayan Ağrı Halkevi'nin 1934-1951 yılları arasında gerçekleştirdiği faaliyetleri inceleyerek, Halkevi'nin Ağrı'nın Sosyal ve Kültürel kalkınmasında ki rolünü değerlendirerek bölgenin modernleşmesine katkılarını belgeler ışığında tahlil etmeye çalıştık. Çalışmamızın birinci bölümünde Halkevleri'nin kuruluşuna giden süreçte bu kuruluşlara zemin oluşturan ve maddi ve manevi birikim olan Türk Ocakları'nın kuruluşunu ve kapatılışını ele aldıktan sonra Halkevleri'nin kuruluşu, amaçları, işleyişi ve gelişimi ele alındı. Çalışmamızın asıl kısmını oluşturan ikinci bölümde ise Ağrı Halkevi'nin açılışı, idari yapısı, Halkevi Başkan'ları, Halkevi'nin yaşadığı sıkıntılar ve Halkevi'nin faaliyetleri belgeler ışığında ele alındı. Üçüncü ve son bölümde, Ağrı ilçelerinde ve köylerinde açılan Halkevleri ve Halkodaları'nın açılışları, başkanları ve yaptığı faaliyetler ele alındı.
Özet (Çeviri)
After the national struggle resulted positively, Mustafa Kemal founded the new Turkish Republic on a modern base. Though, the society was unfamiliar with this new regime as they still had the influence of living under the rule of Ottoman Empire. Two main reasons were prominent in the establishment of Community Centers. The first and most significant reason was to spread the Kemalist Revolutions to the commons and make them knowledgeable about this new regime and the second reason was to make the society informed about the social, cultural and political issues in order to be able to carry the nation on the level of modern civilizations. In this regard, we tried to analyse the Community Centre's contributions to the modernization of the region by evaluating its role in the social and cultural development of Ağrı with examining the activities of the Ağrı Community Center, which is never been a subject to any study, conducted between 1934-1951. In the first section of our study, the establishment and closing of Turkish hearts that are both material and spiritual funds forming the basis of the foundation of Community Centres before the period they were even founded and the establishment, aims and means of operation of Community Centres were discussed. In the second section forming the main part of our study, the opening, administrative structure, headmasters, struggles and activities of Ağrı Community Centre were discussed in the light of documents. In the third and last section, the openings of Community Centres and Community Associations which were opened in counties and villages of Ağrı and their headmasters along with their activities were discusses.