Temporomandibuler eklem (TMJ) kas ağrı disfonksiyon sendromunda (TMJMPD) transkütanöz elektriksel sinir uyarımının (TENS) etkinliği
  1. Tez No: 18219
  2. Yazar: İLKNUR ÖZCAN DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEÇKİN DİNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
51 ÖZET Bu çalışmamızda, TME kas ağrı disfonsiyon sendromlu hastalar da TENS'in etkinliği ve plaseboya olan üstünlüğü araştırılmıştır. Bu amaca yönelik olarak, hem sübjektif hem de objektif kriterler kullanılmıştır. En az üç aydır ağrısı olan TME kas ağrı disfonksiyon sendromu tanısı konulan 50 hastamız, aktif TENS ve plasebo gruplarına ayrılmıştır. Otuz- beş hastamıza günde 30 dakika olmak üzere 10 seans TENS tedavisi uygulandı. Onbeş hastamız ise plasebo kapsamına alınmıştır. Aktif TENS grubu ve plasebo grubu hastalık semptomlarının geçmesi veya hafiflemesi yönünden karşılaştırıldığında aradaki farkın istatistiki olarak, anlamlı olduğu görülmektedir. Objektif değerlendirme kriteri olarak ele alınan ağız açma kapasitesindeki artış, TENS grubunda anlamlı olarak bulunurken (p< 0.00001), plasebo grubunda ise aradaki farkın anlamlı olmadığı bulunmuştur (p= 0.46).
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY The effect of TENS in patients with TMJ pain dysfunction synd rome and its advantages over placebo is investigated. 50 patients with TMJ pain for at least 3 months are divided into placebo and active TENS groups after clinical and radiological evaluation. 35 patients received active TENS 30 minutes/day for 10 days and 15 patients received placebo. Active TENS group is compared to placebo group and it's found that treatment or relief of symptoms by active TENS is better than plase- bo. The difference is statistically significant. Increase in maximal mouth opening, as an objective criteria for evaluation of the effect of TENS in TMJ pain dysfunction syndrome, is sta tistically signiificant (p< 0.00001) in active TENS group while it is not sta tistically significant in placebo group (p= 0.46).