Vernal keratokonjonktivit hastalarındaki korneal değişikliklerin korneal topografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of Corneal Changes of Patients Diagnosed with Vernal Keratoconjunctivitis with Corneal Topography
  1. Tez No: 434447
  2. Yazar: ALİ HAKİM REYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMSETTİN BİLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kliniğimizdeki vernal keratokonjonktivit (VKK) hastaların korneal topografik değişikliklerinin Sirius korneal topografi ile değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya; VKK grubu 112 hastanın 224 gözü ile sağlıklı 114 gönüllünün 228 gözü alındı. Hastaların ve sağlıklı grubun; yaşı, cinsiyeti, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği Snellen eşeline göre değerlendirildi. Her katılımcıya Goldmann aplanasyon tonometresi ile göz içi basıncı ölçümü, biyomikroskopik muayenesi, fundus muayenesi yapıldı. Korneal topografi, tüm hastalara deneyimli bir teknisyen tarafından Sirius (Cso, Floransa, İtalya) ile çekildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). VKK grubu 112 kişinin 224 gözü değerlendirildiğinde 65 (% 29) göz tarsal, 101 (% 45) göz limbal ve 58 (% 26) göz karışık tip VKK görüldü. Santral kornea kalınlığı, minimum kornea kalınlığı değerleri VKK grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük saptandı (p0.0038). Sirius korneal topografi sistemi ile VKK grubunda 224 göz topografik olarak tanı sınıflamasına göre değerlendirildiğinde; 159 (% 71) göz normal, 35 (% 15,6) göz anormal, 17 (% 7,6) göz keratokonus şüphesi, 13 (% 5,8) göz keratokonus olarak sonuçlandı. Kontrol grubu 114 kişininin 228 gözü topografik olarak tanı sınıflamasına göre değerlendirdiğinde; 228 göz (% 100) normal olarak sonuçlandı. VKK alt tipleri topografik olarak tanı sınıflamasına göre değerlendirildiğinde; gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0.078).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate corneal topographic changes of patients in our clinic with vernal keratoconjunctivitis by using Sirius corneal topography and compare them with healthy control group Materials and Methods: 224 eyes of 112 patients with VKK group and 228 eyes of 114 healthy volunteers were included in this study. The age, the gender and the best corrected visual acuity of the patients and the healthy group were evaluated based on the best corrected visual acuity measured by Snellen Chart. Intraocular pressure measurement by Goldmann applanation tonometry, slit lamp examination, and fundus examination for each participant were performed. Corneal topography of all patients was taken by an experienced technician with Sirius (Cso, Florence, Italy). Results: There was no significant difference between groups in terms of age and gender (p> 0.05). Of 224 eyes of 112 patients with VKK, 65 (29 %) were tarsal type, 101 (45 %) were limbal type and 58 (26 %) were mixed type VKK. Central corneal thickness and minimum corneal thickness values were significantly lower in VKK group than in the control group (p 0.0038). When 224 eyes in VKK group were classified by Sirius topography system according to topographically diagnostic classification; 159 (71 %) were resulted in normal, 35 (15.6 %) were resulted in abnormal, 17 (7.6 %) eyes were resulted in suspected keratoconus and 13 (5.8 %) eyes were resulted in keratoconus. When 228 eyes of 114 subjects in control group were evaluated according to topographically diagnostic classification; 228 (% 100) eyes were normally resulted. When VKK subtypes were evaluated according to topographically diagnostic classification; there was no significant difference between groups (p=0.078).