Terörizm çerçevesinde terör örgütü kurma, yönetme ve üye olma suçu
In the context of terrorism; Forming, directing and being a member of terrorist organization
  1. Tez No: 434479
  2. Yazar: YUSUF EMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Son dönemde tüm dünyayı ve Türkiye'yi etkisi altına alan yeni terör dalgası dikkatleri bu sorun üzerine çekmiştir. Terör siyasal grupların toplumsal ve siyasal kaynaklı taleplerini ve sorunlarını illegal ve kuralsız bir biçimde yansıtma biçimidir. Terör örgütü denilen gruplar 'terörizm' stratejisi içerisinde acımasız ve kuralsız şiddeti bir araç olarak kullanarak siyasal amaçlarına ulaşmak istemektedirler. Bu anlamda terörizmin oluşturduğu somut tehlikenin ne olduğunun bilinmesi terörle mücadele adına alınacak hukuki ve idari tedbirleri belirlememize yardımcı olacaktır. Terör örgütlerinin illegal bir mücadele stratejisi olarak terörizm ilgili tüm uluslararası ve ulusal hukuki metinlerde bir suç olarak tanımlanmıştır. Türkiye'de terörle mücadele Anayasa, Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu ve diğer kanunlar çerçevesinde yürütülmektedir. Terör suçlarını daha örgütlenme safhasında yaptırım altına alan ve suç sayan hükümler ise TCK madde 314 ve TMK madde 7/1'dedir. Çalışmamızda terörizm çerçevesinde ceza hukukunda terör örgütü suçlarının oluşumu ve bu bağlamda diğer suçlardan farklı olarak tüm terör suçlarının genel çerçevesini belirleyen; terör örgütü, şiddet ve örgütün dayandığı siyasal ideoloji kavramları incelenerek; terör örgütü kurma, yönetme ve üye olma suçu açıklanmıştır. Ve Türk hukukunda terör örgütü kurma yönetme ve üye olma suçuyla ilgili yargılama usulü gösterilmiştir. Çalışmada, ulusal mevzuatımızı etkilemesi ve karşılaştırma açısından önemli görülen bazı Avrupa ülkeleri ile ABD'nin bu konudaki düzenlemeleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The new“terror wave”that hit the world and Turkey recently has attracted the attentions. Terror is a way of reflecting the social and political based deeds and problems of political groups. These political groups are called“terrorist organizations”; and they desire to reach their political goals by using merciless and unlawful violence as a tool. In this context, knowing the concrete threats that terrorism constitutes will be helpful in defining legal and managerial measures. Terrorism as a strategy of illegal struggle has been defined as a“crime”in all national and international legal regulations. In recent years, carrying out terrorist activities for political, ideological, religious, and ethnic reasons is condemned by all international platforms and states; and it is not recognized as a legitimate activity. Fighting terrorism is held within the framework of the Constitution, Criminal Act and Counter Terrorism Act in Turkey. The provisions that put sanctions on organizing phase of terror crimes are regulated in the article 314 of Criminal Act and article 7/1 of Counter Terrorism Act. In this study, within the framework of terrorism which the formation of terrorist offenses and due to this subject which shows the main issues like terrorist organization, violence, political ideology to form, direct and being a member of terrorist organization crimes in criminal law, topics are clarified. And criminal procedure of forming, directing and being a member of terrorist organization is stated in Turkish law. In terms of affecting our national legislation and for comparison, the regulations of US and some European countries on the matter were examined in the study.