Romatoid artrit hastalarında adipomiyokinlerin değerlendirilmesi
Evaluation of adipomyokines in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 434622
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Romatoid Artrit Hastalarında Adipomiyokinlerin Değerlendirilmesi Gerekçe: Romatoid Artrit (RA) toplumda %0,5-1 arasında görülen, özellikle küçük periferik eklemleri simetrik olarak tutan ve eklem erozyonuna yol açabilen, sistemik inflamatuvar bir hastalıktır. RA hastalarında kardiyovasküler hastalık riskinin ve metabolik sendrom sıklığının arttığı gösterilmiştir Miyokin terminolojik olarak iskelet kas hücrelerinden sentezlenen ve salgılanan proteinler için kullanılmaktadır. Miyokinlerin otokrin/parakrin yolla lokal olarak ve endokrin etki ile uzak dokularda etkinlik göstererek, hücreler arasında iletişimde görevli oldukları gösterilmiştir. Miyokinlerin bir üyesi olarak gösterilen irisin de iskelet kasından egzersiz ile bağıntılı olarak salgılanan bir hormon olarak nitelendirilmiştir. İrisin Peroxisome proliferative activated receptor, gamma, koaktivator 1 alpha (PGC-1α) aktivasyonuna yanıt olarak beyaz yağ dokusundan sekrete edilir ve kahverengi yağ dokusunun enerji harcama fenotipi kazanmasına yardımcı olur. Gerçekten insan ve farelerde endurans egzersizleri sonrası irisin konsantarasyonları anlamlı şekilde artar. İnsan çalışmalarında serum irisin düzeylerinin vücut kitle indeksi ve HbA1c düzeyleri ile negatif korele olduğu ve Tip II diyabetik bireylerde daha düşük olduğu da bildirilmiş olup iskelet dışında aynı zamanda adipoz dokudan salgılandığı da gösterilmiştir. Aynı zamanda irisinin total enerji tüketimi ve yaşam süresinin artışı ile pozitif korele olduğu, vücut ağırlığını ve metabolik sendrom riskini azalttığı ve böylece insülin direnci ve obezite üzerine olumlu etkileri olduğu öne sürülmektedir. Metabolik sendrom sıklığının ve kardiyovasküler hastalık riskinin arttığı gösterilmiş bir hastalık olan RA'de , öncelikle irisin olmak üzere miyokinler vücut kitle indeksi ve lipid profilindeki değişim ile kardiyovasküler risk artışı ile ilişkili olabilir. Amaç: Bu çalışmada RA hastalarında adipomiyokinlerin durumunu ve hastalık aktivitesi ile olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem ve hastalar: Çalışmaya tek merkezden toplam 84 RA hastası ve 50 sağlıklı kontrol alındı. [RA hastaları için ortanca yaş:51(22-72) ;K/E: 71/12;VKİ:27,55(18,20-34,30) ve kontrol grubu için ortanca yaş:49(36-72) ;K/E:41/9;VKİ:27(18,70-33,20) ]. Hastaların demografik verileri ve ulaşılabilirse açlık kan şekeri, HbA1c, insülin, lipid parametreleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, RF, eritrosit sedimantasyon hızı, C- reaktif protein değerleri ve anti-CCP durumları kaydedildi. Çalışmada değerlendirilecek olan irisin, IL-8, IL-6, VEGFR2 ölçümleri serumdan ELISA yöntemi kullanılarak yapıldı. Bu örnekler için hastadan rutin kan alımı sırasında 10 ml ek kan alındı. Kardiyovasküler risk değerlendirilmesi amaçlı karotis doppler ultrasonografi ile karotis intima media kalınlığı ölçümü uzman radyoloji hekimi tarafından yapıldı. Hastaların hastalık ilişkili karakteristikleri DAS-28 kullanılarak değerlendirildi. Bulgular:RA ve kontroller arasında yaş, cinsiyet ve VKI açısından bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of adipomyokines in patients with rheumatoid arthritis Objective: Rheumatoid Arthritis (RA) is a systemic disorder characterized by chronic symetric and erosive synovitis that affectspreferentially peripheral joints. The prevelence of RA is %0.5-1 in general population.Cytokines are accused of the chronic inflamatory disorder and the deformities in joints. After it has been shown that skeletal muscle is an active endocrine organ relasing myokineslike IL6 ; adipomiyokines has drawn atention in inflamatory disease. These myokines are described to communicate with cells in an autocrine/paracrine maner, locally within the muscles, or in an endocrine fashion to distant tissues. İrisin is a new muscle derived Messenger substance (myokine); which is involved with physical exercise. İrisin ; the circulating product of the membrane bound protein, fibronectin tip III domain containing 5(FNDC5) found predominantly in skeletal muscle but also in White adipose tissue. It has been shown that; irisin plasma levels are increased in responce to different type of exercise and irisin improves systemic metabolism by increasing energy expenditure in mice, reduce obesitiy prevelence and insülin resistance. Patients with RA have a reduced life expectancy which is associated with an increased risk for cardiovasculer events. Metabolic syndrome, a set of cardiovasculer risk factors( such as central obesity, dyslipidemia, hypertension, hyperglisemia) has a main role in cardiovasculer disease. In our study; we aimed to explained the relationship between myokines(esp irisin) and the metabolic syndrome and its effects on activity of RA. Aim: Previously the myokines were not evaluated in RA patients. Therefore the aim of this study is to assess the levels of some of the myokines in RA patients and to show the relationship between disease activity and myokine levels. Patients and methods:In total 84 consecutive RA patients ;median age:51(22-72) ;W/M: 71/12; median BMI:27,55(18,20-34,30) according to the modified ACR/EULAR 2010 criteria and 50 healthy controls median age: 49(36-72) ;W/M: 41/9; BMI: 27(18,70-33,20) from one center were included in the study. Serum fasten blood glucose, HbA1c, insüline, lipid parameters, liver and renal function tests, sedimentation rate, C- reactiveprotein levels, irisin,VEGFR2, IL-8, and IL-6 level were measured by commercially available ELISA kits. Disease related characteristics of patients were assessed by using DAS-28. Results: There weren' t any difference between age, sex, body mass index. As expected CRP and ESR were found to be high in RA patients compared with control group.