Acil serviste aort diseksiyonu tanısı alan hastaların tanı testleri eşliğinde mortalitesinin incelenmesi
Investigation of mortality in patients diagnosed aortic dissection in emergency services accompanied by diagnostic tests
  1. Tez No: 434621
  2. Yazar: MERYEM BURÇİN ALP
  3. Danışmanlar: DR. ZEYNEP KARAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, İlk ve Acil Yardım, Family Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
III. ÖZET ACİL SERVİSTE AORT DİSEKSİYONU TANISI ALAN HASTALARIN TANI TESTLERİ EŞLİĞİNDE MORTALİTESİNİN İNCELENMESİ Dr. Meryem Burçin ALP Uzmanlık Tezi, Acil Tıp Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Uzman Dr. Zeynep KARAKAYA Nisan 2016, 61 Sayfa Amaç: AAD (Akut aort diseksiyonu) acil serviste tanısı oldukça zor konulmasına rağmen mortalitesi çok yüksek bir hastalıktır. Bu nedenle çalışmamızın amacı; erken tanı ve tedavi açısından İzmir Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran AAD tanılı hastaların demografik özellikleri, klinik, laboratuvar ve radyolojik bulgularının literatür eşliğinde mortalite üzerine etkilerini tartışmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda Ocak 2010 ile Ekim 2015 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde AAD tanısı konulan ve çalışmaya dahil edilen 73 hastanın dosyalarında yer alan kişiye özel bilgileri gizli tutularak yaş, cinsiyet, başvuru şikayetleri, özgeçmişleri, TA(Tansiyon), nabız istenilen laboratuvar tetkikleri, görüntüleme yöntemleri(TTE, BT), mortalite ve Debakey tipi daha önceden oluşturulmuş hasta bilgi formuna kayıt edildi. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics Version 22 paket programında yapıldı. Verilerin gruplar arasında karşılaştırılmasında Pearson Chi-Square, Fisher's Exact test ve Ki-Kare Trend istatistiksel analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
IV. ABSTRACT INVESTIGATION OF MORTALITY IN PATIENTS DIAGNOSED AORTIC DISSECTION IN EMERGENCY SERVICES ACCOMPANIED BY DIAGNOSTIC TESTS Dr. Meryem Burcin ALP Residency Thesis, Department of Emercency Service Supervisor: Dr. Zeynep KARAKAYA April 2016, 61 Pages Purpose:Although AAD is quite difficult to be diagnosed in the emergency department the mortality of it is very high on this disease. Therefore, the purpose of our study is to discuss the evidence of demographic characteristics , clinical, laboratory of the ADD patients who applied for early diagnosis and treatment to Izmir Ataturk Training and Research Hospital Emergency Department over mortality. Materials and methods: In our research including 73 patients with AAD diagnosed the private informations hidden of but their sex, age,apply complainments, resume,TA,pulse,laboratory tests,imaging(TTE,CT),mortality and DeBakey type have been recored on patient information form. Statistical analysis was performed in IBM SPSS Statistics Version 22 software package.the comparison between the two groups of data Pearson Chi-square, Fisher's exact and chi-square tests were used for statistical analysis of trends.