Acil servise toplum kökenli pnömoni şüphesi ile gelen hastalarda balgamın idrar stribi ile tetkikinin tanısal değerinin belirlenmesi
Determination of diagnostic significance in urine test strip examination of sputum in patients referring to emergency room with community acquired pneumonia suspicion
- Tez No: 434624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ERDEN ÜNLÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Toplum kökenli pnömoni (TKP), tüm dünyada hekim başvurularının, tedavi giderlerinin, iş-okul günü kayıplarının önemli bir kısmından sorumludur. TKP, acil servise başvuran hastalar arasında sık görülen bir hastalıktır ve tanısındaki gecikmeler mortalite ve morbiditede artışa yol açmaktadır. Tanı için rutinde; posterior - anterior akciğer grafisi, balgam direkt bakısı ve destekleyici kan tetkikleri istense de, bu tetkiklerin tanı koyabilme doğruluk oranları düşüktür. Altın standart olan toraks bilgisayarlı tomografi ise her zaman mümkün olamamaktadır. Hasta başında kullanılan idrar strip testleri, idrarın pH'ını ölçebilmekte ve idrar içindeki glikoz, eritrosit, lökosit, nitrit ve protein varlığını gösterebilmektedir. Balgamda bu madde ve hücrelerin varlığının gösterilmesi, tanıda ek faydalar sağlayabilir. Çalışmanın amacı, TKP şüphesi bulunan hastalarda, balgamın yatak başında idrar stribi ile değerlendirilmesi sonucunda elde edilen verilerin tanısal değerini belirlemek ve yoğun acil servis ünitelerinde tanıya daha hızlı varabilmektir. Örneklem, acil servise balgam çıkarma şikâyeti ile başvurmuş ve pnömoni şüphesi bulunan 100 hasta içermektedir. Hastaların epidemiyolojik verileri, rutin tetkik sonuçları, balgam direkt bakısı ve idrar stribi ile değerlendirme sonuçları, son olarak da kesin tanıları kaydedilmiştir. Çalışma sonuçları, balgamda idrar stribi ile tespit edilen lökositin, pnömoni tanısında duyarlılığının, özgüllüğünün ve doğruluk oranının sırasıyla %83,3, %44,2 ve %63 olduğunu ayrıca sonuçlar balgam örneğinde idrar strip testi ile lökosit tayinin direkt balgam bakısına oranla daha duyarlı olduğunu göstermiştir. TKP ön tanılı hastaların sıklıkla ilk başvuru yerleri olan acil servislerde, yapılan tanı testleri hekimler için zaman alıcı ve uğraştırıcı olmaktadır. Çalışmaya göre, balgam örneğinde idrar stribi ile lökosit tayini yönteminin, daha kapsamlı ve detaylı diğer çalışma sonuçları ile birleştirilerek, TKP tanı yöntemleri arasına girebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Community acquired pneumonia (CAP), is responsible for an important part of the physician referrals, treatment costs, and work-school day losses across the world. CAP is a disease that is frequent in patients referring to emergency rooms and delays in its diagnosis cause increases in mortality and morbidity. Even though, posterior-anterior lung graph, direct sputum smear microscopy and supportive blood examination are asked for routine diagnosis, these examinations have low diagnostic success rates. Thorax computer scan, which is the golden standard, is not possible all the time. Bedside urine strip tests, can measure the pH of the urine, and can show the existence of glucose, erythrocyte, leucocyte, nitrit, and proteins in the urine. Presentation of the existence of these materials and cells in sputum can provide additional benefits for the diagnosis. Purpose of this study, is to determine the diagnostic value of the data that is acquired from evaluation of patients who have CAP suspicion with bedside urine test strips and is to make faster diagnosis in crowded emergency room units. Sample includes 100 patients who have pneumonia suspicion and who had referred to emergency room with expectoration complaint. Patients' epidemiological data, routine examination results, direct sputum smear microscopy; results of evaluation with urine test strip, and lastly final diagnosis are recorded. Results show that the sensitivity, specificity, and accuracy rate of leucocyte detected in sputum with urine strip test in pneumonia diagnosis are 83.3%, 44.2% and 63%, respectively, besides, urine strip test used in leucocyte determination in sputum sample, is more sensitive compared to direct sputum smear microscopy. In emergency rooms, which are usually the first referral place of patients pre-diagnosed with CAP, diagnostic tests are time consuming and challenging for physicians. According to the study, it is believed that method of determination of leucocyte with urine strip test in sputum sample, combining with more comprehensive and detailed results from other studies, can become part of CAP diagnosis methods.