Skuamöz hücreli baş ve boyun tümörlerinde 1 günlük dosetaksel, sisplatin ve 5-fluorourasil tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Efficacy of one day docetaxel, cisplatġn and 5-fluorouracil regimen in patients with the head and neck cancer
- Tez No: 434638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KÜÇÜKZEYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İLDAN A.(2016). Skuamöz Hücreli Baş Ve Boyun Tümörlerinde 1 Günlük Dosetaksel, Sisplatin Ve5-florurasil Tedavisinin Etkinliğinin Değerlendirilmesi. İzmirKatipÇelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesiİç Hastalıkları Kliniği. Uzmanlık tezi. İzmir Skuamöz hücreli baş ve boyun kanserleri tüm dünyada yıllık insidansı 500,000 yeni vakadır. Skuamöz hücreli baş ve boyun kanserli hastaların çoğu (%60) evre III ve IV hastalardan oluşmaktadır. Yaklaşık 30 yıldır kemoterapinin baş ve boyun kanserleri üzerine olan etkisini araştıran çalışmalar yapılmaktadır. Çalışmalar kemoterapinin tedavi yanıtını artırdığını, organ fonksiyonlarını koruma üzerine faydalı etkileri olduğunu göstermiştir. Bu faydalı etkilere karşı hangi kemoterapi rejiminin baş ve boyun kanserlerinde en iyi olduğu konusunda kesin ve net bir fikir yoktur. Üzerinde sık araştırma yapılan sık kullanılan rejimlerden biri de dosetaksel, sisplatin, 5-fluorouracil kombinasyonudur. Litaratürde bu rejimin 3 günlük ve 4 günlük devamlı infüzyon şeklinde uygulama şekilleri araştırılmış olmasına rağmen 1 günlük tedavi rejimi ile ilgili yeterli veri yoktur. Biz de çalışmamızda toksite profili ve uygulama zorluğu nedeniyle 3 ya da 5 günlük rejimlerini kateter problemleri ve hasta ile ilgili nedenlerden dolayı alamayacak olan hastalarda 1 günlük dosetaksel, sisplatin, 5-fluorouracil tedavisinin etkinliğini, toksitesini araştımayı ve ek olarak birçok çalışma ile yüksek nötrofil/lenfosit oranının (NLR) çeşitli kanserlerde kolay elde edilebilir bir prognostik faktör olduğunun kanıtlanması nedeniyle hasta popülasyonumuzda NLR' nin prognoz ve/veya toksite belirteci olarak kullanılıp kullanımayacağını araştırmayı planladık.Çalışmamıza 2006-2015 yılları arasıda lokal ileri, rekürren ve/veya metastatik skuamöz hücreli baş ve boyun kanserli 35 hasta alındı. Hastalarımızın %34 ü daha önce herhangi bir tedavi almamışlardı. Çalışmamızda medyan GSK 15 ay(%95 CI 8,068-21,932) olarak saptandı. Yüksek NLR' nin azalmış genel sağ kalımı belirlemede istatiksel açıdan anlamlı olmadığı görüldü (p=0,396). Medyan PSK 10 ay(%95 CI 7,093-12,907) olarak saptandı.Genel yanıt oranı %62.9ve hastalık kontrol oranı %80 (TY 3(%8.6),PY 19 (%54.3), SY 6 ( 17.1). NLR' nin genel sağ kalımı ve progresyonsuz sağ kalımı belirlemede istatiksel açıdan anlamlı olmadığı saptandı(p=0,396 ve p=0,527). En sık görülen grade 3-4 toksiteler kilo kaybı(%8,6), kanama(%5,7), kusma(%5,7) olarak saptandı. Grade 3-4 toksiteyi tahmin etmede de NLR istatiksel açıdan anlamsız bulundu(p=0,680). Sonuç olarak 1 günlük dosetaksel,sisplatin,5-flouracil tedavisi lokal ileri ve/veya metastatik skuamöz hücreli baş ve boyun kanserinde efektif ve iyi tolere edilebilir bir kemoterapi rejimidir. Ek olarak cok sayıda çalışmada çeşitli kanserlede NLR nin prognostik faktör olarak kullanılabileceği gösterilmiş olmasına rağmen çalışmamıza dahil edeilen lokal ileri rekürren ve/veya metastatik baş ve boyun kanseri tanılı hastalarda NLR 'nin prognostik rolü olmadığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
İLDAN A.(2016). Efficacy Of One Day Docetaxel, Cisplatin And 5- Fluorouracil Regimen İn Patients With The Head And Neck Cancer. Izmır Katip Çelebi Univercity, Atatürk Training and Research Hospital, Interior Diseases Clinic.Expertise thesis. Izmir. Head and neck squamous cell carcinomas (HNSCC) occur frequently with over 500,000 new cases diagnosed worldwide each year At initial presentation, over 60% of patients with head and neck squamous cell carcinomas classified as stage III ve IV diseases. There have been studies designed for research effect of chemotherapy on head and neck cancers almost 30 years. These studies show that chemotherapy have increase the response to the treatment and positive effect on preserve to the organ function. There is no absolutely consensus that chemotherapy is the best therapy regimen for head and neck cancers with all these positive results. Dosetaxel, cisplatin and 5-FU have widely investigated and commonly used chemotherapy regimen. There are several studies for investigation to continious infusion with 3 days and 4 days regimens in literature but there are no enough data for daily (1 day) regimen. We investigated DCF1 regimen on patients who can not take the DCF3 and DCF4 because of infusion problems (e.g. chateter problems) and toxicity profiles . We also aim to research the prognostic significance of NLR ratio as indirect indicator of immunne response across tumors. The study included 35 patient with local advanced, recurrent and metastatic squamous cell carcinoma of the head and neck cancer who were monitored between 2006 and 2015. 34% of patients didn't recieve any treatment.Median overall survivewas 15 months (%95 confidence interval 8,068-21,932). İncreased NLR wasn't found statistically significant to determine decreased overall survive (p=0,396). Median progression free survive was 10 months (%95 confidence interval 7,093-12,907) .İncreased NLR wasn't found statistically significant to determine progresion free survive ( p=0,527).Overall response rate was %62.9 and disease control rate was %80 (complete response: 3(%8.6), partial response :19 (%54.3), stable disease : 6 ( 17.1)). Most commonly seen toxity was weight loss(%8,6), bleeding (%5,7) and vomiting (%5,7) . İncreased NLR wasn't found statistically significant to determine increased grade 3-4 toxity (p=0,680). As a result we conclude that docetaxel, cisplatin and 5-fu combination chemotherapy is effective and tolerable chemotherapy regimen for locally advanced, recurrent and metastatic squamous cell of the head and neck cancer patients. we also conclude that NLR , isn't useful as a prognostic and/or toxity predictor in squamous cell carcinoma of the head and neck cancer.