İntrakraniyal anevrizmaların endovasküler tedavisi sonrası komplikasyonlar ve bilgisayarlı tomografik anjiografinin takipteki rolü
The compli̇cati̇ons after endovascular aneurysm treatment and the role of computed tomographic angiography in follow-up
  1. Tez No: 434637
  2. Yazar: RUKİYE ÖZDEN DEMİR SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda endovasküler tedavi sonrası takip edilen intrakraniyal anevrizmalı olguların BTA ve DSA verilerini komplikasyonların değerlendirilmesi, rezidü, tam oklüzyon, rekürrens ve de novo anevrizma formasyonunun tespiti açısından karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: 2013-2015 yılları arasında, girişimsel radyoloji bölümümüzde, 78 intrakraniyal anevrizma hastasına endovasküler tedavi uygulandı. Bu hastalardan kaybedilenler ve takiplerini başka merkezlerde sürdürenler çalışmadan çıkarıldı. Bunların dışında kalan 40 hastanın, endovasküler tedavi sonrası ilk 12-72 saatte, 3. ve 6. aylarda bilgisayarlı tomografik anjiyografi (BTA) ile perioperatif dönemde ve 12.ayda dijital subtraksiyon anjiyografisi (DSA) ile kontrolleri yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalar; işlem sırasında ve sonrasında gelişen komplikasyonlar, anevrizmada tam oklüzyon, anevrizmada kalıntı (rezidü) ve yeni ortaya çıkan anevrizma açısından erken ve geç dönem DSA ve BTA ile değerlendirildi. Tedavi sonrası rezidü, tam oklüzyon ve komplikasyonların tanısında BTA ve DSA verileri birbirleri ile kıyaslandı. BULGULAR: İki yöntemin rezidü ve tam oklüzyon tespitinde birbiri ile iyi uyumlu olduğu istatiksel olarak doğrulandı. Komplikasyonların tanı ve takibinde de BTA ve DSA verileri uyumlu bulundu. Takip sürelerinin kısa olması de novo anevrizma formasyonu ve rekürren anevrizma tespitinde iki yöntemin kıyaslanamadı. SONUÇ: DSA, arteryel kateterizasyona bağlı gelişebilecek komplikasyonları bulunan zaman alıcı, pahalı bir yöntemdir. BTA, BT cihazlarındaki teknolojik gelişmeler ve görüntü işlemede yeni geliştiren teknikler ayrıca endovasküler tedavi materyallerinin giderek BT uyumunun artması ile DSA'ya iyi bir alternatif haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study we purposed to compare CTA (Computed Tomographic Angiography) and DSA (Digital Substraction Angiography) datas of follow-up patients with intracranial aneuyrsm after endovascular treatment with the regard of detection residua, aneurysmal remnant, recurrens and complications. MATERIAL AND METHOD: Between 2013-2015, at our interventional radiology department, 78 intracranial aneurysm patients were treated with endovascular methodes. Patients who died or were followed-up in another centers were expelled from the study. Rest of 40 patients were controlled after endovascular treatment at the first 24-48 hours, 3. and 6. month with CTA, perioperative and first year with DSA modalities. Early and late period angiographic datas were evaluated with the regard of residua, recurrens and complications. After treatment CTA and DSA datas were compared diagnosis of residua, complet occlusion and complications. RESULTS: Statistically both of the methods were confirmed in line with detection of residua. Like for basis, in terms of detection rates of partial and complet occlusion those two methods were deemed compatible statistically. Also in terms of diagnosis and treatment of complications CTA and DSA datas were established well-matched. Because of short-term follow-up in detection of recurrens and de novo aneurysm formation two methods could not been compared. CONCLUSION: DSA is an expensive and time-consuming method that includes complications of arterial catheterization. CTA has become a good alternative to DSA with technologic improvements in CT (Computed Tomography) devices and new techniques in image processing and also ever increasing adaption of materials that are used endovascular treatment with CT.