Asmada görülen önemli odunsu doku hastalıklarına karşı bazı fungisitlerin in vitro koşullarda etkinliğinin belirlenmesi
In vitro effects of fungicides on some important fungal woody tissue diseases of grapevine
- Tez No: 434743
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada asmalarda odun dokusunda enfeksiyon oluşturan ve önemli zararlanmalara neden olan etmenlerden Phaeoacremonium sp., Phaeomoniella sp., Cylindrocarpon sp.'ye karşı bazı fungisitlerin in vitro koşullarda etkinliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Cyprodinil, Fosetyl-Al, Difenoconazole, Tebuconazole, Thiabendazole, Thiophanate-Methyl, Carbendazim, Trifloxystrobin, Kresoxim-methyl ve Fludioxonil fungisit etken maddeleri kullanılmıştır. Bu fungisitlerin patojen fungusların hem misel gelişimine hem de konidi çimlenmesine etkileri belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda Carbendazim 1µg/ml konsantrasyonunda, Phaeoacremonium sp. ve Cylindrocarpon sp' nin misel gelişimini tamamen, Phaeomoniella sp.'nin misel gelişimini %90 oranında engellemiştir. Difenoconazole, Phaeomoniella sp.'nin misel gelişimini 0.5µg/ml' nin altında tamamen engellemiştir. Carbendazim, Phaeoacremonium sp.' nin konidi çimlenmesini 0.1 µg/ml' de, K. Methyl ise Phaeomoniella sp.'nin konidi çimlenmesini 1 µg/ml' de tamamen engellemiştir. Cylindrocarpon sp.'nin konidi çimlenmesine en etkili fungisit 50 µg/ml' de çimlenmeyi tamamen engelleyen Thiabendazole olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this experiment, determination of effects of selected fungicides in vitro on Phaeoacremonium sp., Phaeomoniella sp., Cylindrocarpon sp. which are infect grapevine wood tissue and cause important damages, was aimed. The fungicides; Cyprodinil, Fosetyl-Al, Difenoconazole, Tebuconazole, Thiabendazole, Thiophanate-Methyl, Carbendazim, Trifloxystrobin, Kresoxim-methyl, and Fludioxonil were used. The effects of fungicides on both mycelial growth and conidial germination of the fungal isolates were investigated. Carbendazim inhibited the mycelial growth of Phaeoacremonium sp. and Cylindrocarpon sp. by 100% and Phaeomoniella sp. by 90% at 0.5µg/ml. Difenoconazole inhibited the mycelial growth of Phaeomoniella sp. at 0.5µg/ml. Carbendazim suppressed the conidial germination of Phaeoacremonium sp. at 0.1 µg/ml. K. Methyl suppressed the conidial germination of Phaeomoniella sp. at 1 µg/ml. The most effective fungicide on the conidial germination of Cylindrocarpon sp. was Thiabendazole. The fungicide suppressed the germination at 50 µg/ml.