Kuraklık stresinin buğdayda (Triticum aestivum L.) meydana getirmiş olduğu retrotranspozon polimorfizmi üzerine selenyumun etkisinin belirlenmesi
Identification of effects of selenium on retrotransposon polymorphizm caused by drought stress on wheat (triticum aestivum l.)
- Tez No: 434895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SİNAN TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitkisel Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
IRAP ve REMAP retrotranspozon temelli markırlardır. Bu çalışmada Triticum aestivum kırik buğday çeşidinde IRAP ve REMAP markırları kullanılarak retrotranspozon kaynaklı polimorfizm üzerine selenyum (0, 6, 8, 10 µM) ve PEG 8000 (-4, -6, -8 bar) ile oluşturulan kuraklık stresinin etkileri incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda kuraklık stresi retrotranspozon polimorfizminde artışa GTS (Genomik Kalıp Kararlılığı) oranında ise azalışa neden olmuştur. Ancak kuraklık stresinde 10 µM hariç selenyumun 6 ve 8 µM konsantrasyonu retrotranspozon polimorfizminde azalışa ve GTS oranında ise bir artışa sebep olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlara göre selenyumun iz miktarlarda kuraklık etmenine karşı olumlu etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IRAP and REMAP are retrotransposon-based molecular markers. In this study, effects of drought stres formed with PEG 8000 (-4, -6, -8 bar) and selenium (Na2SeO4) treatments (0, 6, 8 and 10 µM) on retrotransposon induced polymorphism were investigated in Triticum aestivum cv Kırik by using IRAP and REMAP markers. In result of the study, it was determined that drought caused an increase in retrotransposon polymorphism and a decrease in GTS (Genomic Template Stability) value. But 6 and 8 µM concentrations of selenium except for 10 µM caused a increase in retrotransposon polimorphism and an decrease in GTS value under drought stress. These trace amounts of selenium were determined according to the results show a positive effect against drought factors.