Deneysel amaçlı, çift eksenli güneş takip sisteminin Labview tabanlı kontrolü
The purpose of experimental, the dual-axis solar tracking systems Labview based cotrol
- Tez No: 434914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BEKİR ÇENGELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu uygulamada, yenilenebilir enerji sistemleri alanında yapılacak araştırmalarda ve uygulamalarda kullanılmak üzere labview tabanlı çift eksenli güneş takibi yapabilen bir sistem gerçekleştirilmiştir. Sistem Labview tabanlı ara yüz programı ile güneşten aldığı verileri anlık olarak bilgisayar ortamına kaydedebilmekte ve grafiklerini oluşturabilmektedir. Uygulamanın bu özellikleri sayesinde kullanıcı anlık durumların analizini yapabilecek ve sistem verimliliğinin o anki durumu hakkında bilgi sahibi olabilecektir. Güneş takip sistemini kullanıcılar otomatik veya manüel kullanabileceklerdir. Diğer çalışmalara göre Labview tabanlı ara yüz programının geliştirilmesi, sistemin kontrolünü görsel hale getirmiş ve güneşten alınan veriler anlık olarak izlenebilmektedir. Yapılan uygulama ile Türkiye'de gelişme aşamasında olan güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etme konusunda yapılacak bilimsel çalışmalara alt yapı hazırlamak ve güneş enerjisinin ülkemizde kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this application, a system capable of Labview-based dual-axis solar tracking to be used in practice and research in the field of renewable energy systems was conducted. The system Labview-based interface program with the data received from the sun can create instant can be recorded to a computer and graphics. Thanks to these features of the application, users will be able to analyze the current status and efficiency of the system about the current state of knowledge will be the owner. Solar tracking system users will be able to use automatic or manual. Development of a Labview-based interface program according to other studies, have made the visual control of the system and the data received from the sun can be tracked in real time. With the application development stage which will be held in Turkey in obtaining electrical energy from solar energy to prepare infrastructure for scientific studies and is intended to contribute to expanding the use of solar energy in our country.