N-normlu uzaylarda istatistiksel yakınsaklık ve λ-istatistiksel yakınsaklık üzerine
On statistical and λ-statistical convergence in n-normed spaces
  1. Tez No: 434915
  2. Yazar: HANİFE DÜĞÜNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalıştığımız tez konusu ile ilgili kavramların tarihsel gelişiminden bahsedildi. İkinci bölümde, çalışmamız için temel teşkil eden tanım, notasyon, örnek ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde, 2-normlu uzaylarla ilgili tanım, kavram ve teo- remler verilerek 2-normlu uzaylarla ilgili baz önemli özellikler incelendi. Dördüncü bölümde, n-normlu uzaylarla ilgili tanım, kavram ve teoremler verilerek n-normlu uzaylarla ilgili bazı önemli özellikler incelendi. Beşinci bölumde, n-normlu uzaylarda istatistiksel yakınsaklık kavramı taıntılarak bu kavramın bazı önemli özellikleri, ilgili teoremler ve ispatlar ile bazı örnekler verildi. Ayrıca, n-normlu uzaylarda istatistiksel Cauchy dizi kavramı ve bu kavramın istatistiksel yakınsaklık ile ilişkisi incelendi. Altıncı bölümde, n-normlu uzaylarda -istatistiksel yakınsaklık kavram ve (C; 1)-toplanabilme ve kuvvetli (V; )-toplanabilme kavramlar verilerek aralarındaki ilişkiler incelendi. Anahtar Kelimeler : 2-normlu uzaylar, n-normlu uzaylar, istatistiksel yakınsaklık, istatistiksel Cauchy dizi, -istatistiksel yakınsaklık
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the rst chapter, historical development of re- lated notions of the thesis subject was mentioned. In the second chapter, some basic de nitions, notions, examples and theorems related to study were given. In the third chapter, de nitions, concepts, and theorems related to 2-normed spaces were given and some important properties about 2-normed spaces were examined. In the fourth chapter, the concepts, de nitions and theorems related to n-normed spaces were given and some important properties about n-normed spaces were investigated. In the ve chapter, introducing the concept of statistical convergent in n-normed spaces, some properties, theorems with proofs and some examples of this concept were given. Also, the concept of Cauchy sequence in n-normed spaces was de ned and relationships be- tween this concept and statistical convergent was examined. In the six chapter, the concepts of -statistical convergent, (C; 1)-summability and (V; )-summability were given and relationships between them were investigated. Key Words : 2-normed spaces, n-normed spaces, statistical convergence, statistical Cauchy sequence, -statistical convergence.