Çeviklik ölçüm sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Desing and implementation agility measurement system
  1. Tez No: 434929
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ USER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Spor; insanların beden ve ruh sağlıklarını koruyabilmeleri ya da fizikî performanslarını üst düzeye çıkararak yarışmak için yaptıkları hareketler bütünüdür. Tüm antrenör ve sporcuların temel gayesi, en yüksek performansa ulaşmaktır. Oyuncunun dayanıklılık, kuvvet, sürat, çeviklik, esneklik ve beceri gibi motor özelliklerin gelişimi spor dalına özgü yapılan çalışmalar ve antrenmanlarla sağlanabilir. Bilim ve teknolojideki gelişim her alanda olduğu gibi sportif performans gelişimine de katkı sağlamaktadır. Bu amaçla her geçen gün yeni yöntemler ve teknikler ortaya çıkmaktadır. Çeviklik, takım ve raket sporlarının sportif başarısında belirleyici faktör olarak yer almaktadır. En az oranda hız ve kontrol kaybıyla etkili yön değiştirme becerisi olarak tanımlanan çeviklik literatürde planlı ve reaktif olmak üzere iki kategoride ele alınmaktadır. Reaktif çeviklik testi içinde görsel stratejileri, bilişsel faaliyetleri ve takım sporlarıyla ilişkili çeviklik özelliklerini büyük oranda içine alacak şekilde yeniden ele alınması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı takım sporlarına yönelik içinde birçok uyaranın olduğu mobil kullanıma uygun yeni bir reaktif test ölçüm sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada mevcut çeviklik ölçüm cihazlarından farklı olarak telemetri sistemi ile kablolamanın önüne geçilmiş ve yön değiştirme sayısı da iki katına çıkarılmıştır. Ayrıca çok sık arıza yapan sıçrama matları yerine optik yansımadan yararlanarak daha kullanışlı bir ölçüm sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports is the totality of movements to maintain people physical and mental health, or compete by improving their physical performance to higher level. The purpose of all coaches and athletes is achieve the highest performance. The player's development of motor characteristics such as endurance, strength, speed, agility, flexibility and skills can be achieved with sports-specific studies and practice. Development of science and technology also contributes development of sporty performance as well as in all areas. For this purpose, every day new methods and techniques are emerging. Agility plays an important role in success of team and racket sports. In literature, defined as ability to change direction effectively with minimum rate of loss speed and control, agility is categorized as planned and reactive. Reactive agility test will need be reconsidered as into the agility associated with visual strategies, cognitive abilities and team sports greatly. The purpose of this study is determined as performing and designing a new reactive measurement system included a lot of stimulus related to team sports. In this study, wiring is prevented by utilizing telemetry system as a different from existing agility measurement devices and the number of direction change is increased to 2 times. It has also been developed a more useful measurement system by utilizing the optical reflection instead of splash mats that makes often failure