Türk kalkışı ve farklı hamstring odaklı egzersizlerin hamstring kas fonksiyonu, çeviklik, yaralanma riski ve kognitif fonksiyon üzerine etkisi
The effect of turkish get-up exercise and different hamstring focused exercises on hamstring muscle function, agility, risk of injury and cognitive function
- Tez No: 730592
 - Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çalışmamız sağlıklı erkek bireylerde telerehabilitasyon temelli Türk Kalkışı ve farklı hamstring odaklı egzersizlerin hamstring kas fonksiyonu, çeviklik, yaralanma riski ve kognitif fonksiyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması amacıyla planlandı. Çalışmaya 18-25 yaş arası 52 sağlıklı erkek birey dahil edildi. Bireyler rastgele olarak Türk Kalkışı Egzersizi (TKE), Sliding Hamstring Curl (SHC), Nordic Hamstring Curl (NHC) egzersiz gruplarına ve kontrol grubuna eşit sayıda ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmazken TKE, SHC ve NHC eğitim gruplarındaki bireylere telerehabilitasyon yoluyla haftada 3 gün, 6 hafta egzersiz programı uygulandı. Çalışma öncesinde ve sonrasında bireylerin hamstring esneklik değerlendirmeleri maksimum kalça fleksiyonuyla birlikte aktif diz ekstansiyon testi ile, konsantrik ve eksantrik diz kas kuvveti değerlendirmeleri ISOMED 2000® izokinetik dinamometre ile, çeviklik performansları Agility T test ile, yaralanma risk analizleri izokinetik kuvvet ölçüm sonuçlarından elde edilecek ekstremite simetri indeks (LSI), konvansiyonel ve fonksiyonel oran değerleri ve fonksiyonel hareket analiz sistemi (FMS) ile, kognitif fonksiyonları ise The Central Nervous System Vital Signs Bilgisayar Tabanlı Nöropsikolojik Test Bataryası ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to compare the effects of telerehabilitation-based Turkish Get-Up and different hamstring-focused exercises on hamstring muscle function, agility, injury risk, and cognitive function in healthy male individuals. Fifty-two healthy male individuals aged 18-25 years participated in this study. Participants were randomized evenly into one of four groups; Turkish Get-Up (TGU), Sliding Hamstring Curl (SHC), Nordic Hamstring Curl (NHC), and control. An exercise program for 6 weeks, 3 days a week through telerehabilitation was applied to the individuals in the three exercises groups. Control participants have received no intervention. Before and after the study, the hamstring flexibility by using the active knee extension test with maximum hip flexion; the concentric and eccentric knee flexion and extension muscle strength was assessed via ISOMED 2000® isokinetic dynamometer; the agility performances were obtained with the Agility T-test, the injury risk was evaluated with extremity symmetry index (LSI) and conventional and functional ratio values which were obtained by the isokinetic strength measurement, and functional movement screen (FMS), and the computer-assisted CNSVS test battery were used to evaluate cognitive functions.