Alp kayağında pliometrik antrenmanların yarışma hızına etkisi
- Tez No: 434958
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, pliometrik antrenmanların alp kayağı sporcularının iniş hızına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 18-20 yaş aralığında ve sezonluk yarışma vizeli 24 erkek alp kayağı sporcusunun gönüllü katılımı ile oluşmuştur. Ön test sonuçlarına dayanılarak, ortalama değerleri birbirine yakın, 12 si çalışma ve 12 si kontrol olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Her iki gruba da haftada 4 gün standart antrenman programları uygulanmıştır. Çalışma grubunun, standart antrenmanlarına, 8 hafta boyunca, haftada 4 gün olmak üzere, her standart antrenmanın sonuna 30 dakikalık pliometrik egzersizlerden oluşan bir antrenman programı eklenmiştir. 8 haftalık antrenman sonucunda çalışma ve kontrol gruplarının ön ve son test ölçümleri ile iki grubun ön ve son-test farklarının karşılaştırması yapılarak gruplar arası farkın anlamlılık düzeyi belirlenmiştir. Veriler, istatistik programı ile analiz edilerek anlamlılık düzeyi için alfa değeri 0,05 olarak alınmış, p0,05). Aynı şekilde çalışma grubunun durarak uzun atlama, 30m sürat, pençe ve bacak kuvveti bulgularının ilk ve son ölçüm arasındaki farkın anlamlı olduğu gözlenmiştir. Antrenman öncesi ve sonrası alınan Antropometrik ölçüm sonuçlarının büyük bir kısmının literatürdeki benzer sonuçları desteklediği görülmüştür. 8 haftalık standart antrenmanlara devam eden kontrol gurubunun antropometrik ölçümlerinden çevre ölçüleri ile üst bacak bölümü deri altı yağ ölçümü ve Pençe kuvvetinin ilk ve son verileri arasındaki farkın anlamlı olduğu (p>0,05), bacak kuvveti verilerindeki farkın ise anlamlı olmadığı görülmüştür(p>0,05). Çalışma ve kontrol gruplarının slalom hızlarının son test sonuçlarının karşılaştırılmasında, çalışma grubu lehine anlamlı bir farkın oluştuğu(p>0,05), her iki grubun ön ve son test farklarının karşılaştırılmasında da farkın, çalışma grubunun lehinde anlamlı olduğu görülmüştür. Bu araştırmada, 8 haftalık pliometrik antrenmanların geleneksel antrenmanlara göre Alp kayakçılarının slalom hızının geliştirilmesinde daha etkili olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of the alpine skiing athlete of the physical and physiological characteristics compared with the 8-week study performed plyometric training and literature and seeks to frame the discussion. For this purpose, in the years 18-20, the research group, without any health problem, which is at least 10 years licensed alpine ski, 3 days a week, 2 hours doing training day, sport to levels close to each other, chosen with deliberate method 24 male alpine skiers were study of 24 athletes and a control group were determined by draw method. Athletes were included in the study were 12 experiment and 12 controls. Both groups in a total of 5 days per week for 8 weeks 1 hour training program was implemented. However, on the group, plyometric training program was implemented in addition to 30 minutes 3 days a week. Preliminary and final tests of all volunteers participating in the study of 8 week by week between the hours and hours of Kafkas University of Physical Education Sports School's gym and Sarikamish the Flag ski center made the slalom runway. According to the results of experimental and control groups slalom, downhill very homogeneous distracted difference on the slalom rankings after landing training has been significant. Plyometric training compared to standard training downhill slalom alpine athletes degree of influence in a positive way.