Malzeme güvenlik bilgi formlarının (msds / gbf) iş sağlığı ve güvenliğinde önemi
Material safety data sheets (msds / sds) occupational health and safety in importance
- Tez No: 434957
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde endüstride yaygın olarak kullanılan kimyasal maddelerin üretimi, kullanımı, taşınması ve depolanması sırasında oluşabilecek riskler mevcuttur. Bu riskler sağlığımızı, güvenliğimizi ve çevremizi etkilemektedir. Çalışanlar ve işyeri ile ilgili sağlık ve güvenlik risklerini önceden belirleyip tedbir almak için çalışmalar yapılmaktadır. Bunun önemli bir parçasını oluşturan ve kullanan çalışanı doğru ve yeterli düzeyde bilgilendirmek amacıyla hazırlanan, ilgili kimyasal maddelerin tehlike ve riskleri ile diğer bilgileri içeren doküman Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS / GBF) olarak adlandırılır. Bu çalışmada, İş Sağlığı ve Güvenliğine dair risklerin kontrol altına alınması hususunda kritik öneme sahip olan ve Türkiye de istatistiki iş kazalarında büyük bir paya sahip kimyasalların tehlike ve riskleri hakkında çözüm ve önerilerde bulunulmuştur. Bu çözüm ve öneriler Malzeme Güvenlik Bilgi Formunun doğru ve tam bilgiler ile oluşturulması, ürünü üretenlerin, kullananların, taşıyanların ve elleçleyenlerin ulaşımına açık bir yerde olması ile sağlanır. Malzeme Güvenlik Bilgi Formlarının kullanıcılar tarafından kolay bir şekilde okunması ve anlaşılması ile de tehlike oluşmadan sağlık, güvenlik ve çevre açısından sakıncalı bir durum doğmasının önüne geçilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The production, usage, transportation and storage of the chemical substances which are widely used in our today's industry include a lot of risks. These risks are affecting our health, safety and environment.There are a lot of research have done to identify and eliminate workplace related safety and environment risks for employees and companies.One of the most important part of this study is the so called Material Safety Data Sheet (MSDS / GBF). The MSDS is prepared in order to inform the employee about the risks and content of the chemical substances and to advice for the right use of them. This study mentions solutions and recommendations about the dangerous and risky chemical substances which are difficult to take under control although they have an important impact on occupational health and safety regarding industrial accidents seen on Turkish statistics. These solutions and recommendations are provided with the assumption that the Material Safety Data Sheet is created with the right and complete information and is accessible for everyone who produce, use, carry or even touch the chemicals. To avoid unfavorable situations in terms of health, safety and environment it is also beneficial to create the information on the Material Safety Data Sheet as easy and understandable as possible.