Bulanık mantık yöntemiyle risk değerlendirmesi: Matbaa sektörü örneği
Risk assessment method with fuzzy logic: The case of the printing industry
  1. Tez No: 434993
  2. Yazar: KÜBRA DOLAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmanın esas amacı, risk değerlendirme metodolojisini genel çerçevede ortaya koymak, Bulanık Mantık kavramı ve Bulanık Kümeler Teorisi temel alınarak geleneksel bulanık mantık yöntemlerini karşılaştırarak uygun yöntemi seçmek ve bir matbaanın iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yapılan risk değerlendirmesini MATLAB programının bulanık çıkarım sistemi ile değerlendirmektir. Yapılan çalışmaya uygun geleneksel bulanık mantık yöntemleri araştırılmıştır. Mamdani ve Sugeno yöntemleri karşılaştırılmış ve risk değerlendirmesi her yöntem için analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan risk değerlendirmesinin uygulama alanı olan Matbaa sektörü incelenmiş, sektörün başlıca özellikleri, iş kolunda meydana gelen kaza, fiziksel/kimyasal/biyolojik hastalıklar ve tehlikeler tespit edilerek alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemlerine yer verilmiştir. Tehlike bölgeleri bazında risk seviyelerinin dağılımında 14 adet faaliyet grubu ve 48 tehlike tespit edilmiştir. Geleneksel Bulanık Çıkarım Yöntemleri olan Mamdani ve Sugeno metodlarının karşılaştırılması sonucunda elde edilen model ile klasik yöntemlerle elde edilen sonuçların yüksek oranda birbirine yakınsadığı, Mamdani Yönteminin yapılan analizler sonucunda 0,177 hata payı, Sugeno Yönteminin ise 0,088 hata payına sahip olduğu bulgularından yola çıkarak, Sugeno Yöntemi ile referans değerlere daha yakın sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study reveal risk assessment methodology, the general framework is to evaluate the fuzzy inference system of fuzzy concepts and fuzzy set theory, based on traditional comparing fuzzy logic methods to select the appropriate method and a sort of occupational health and safety made under the risk analysis MATLAB program. Work carried out according to traditional methods of fuzzy logic has been investigated. Mamdani and Sugeno risk assessment methods were compared and analyzed for each method. Examined the printing industry, the application of risk assessment used in this study, the main features of the sector, the accident occurred in the business, physical / chemical / biological diseases and hazards that need to be be determined is given to health and safety. danger zones in the distribution of some of the risk level of 14 activity groups and 48 hazards were identified. Traditional fuzzy inference method that Mamdani and Sugeno lated the comparison of the results of the model obtained a high rate results obtained by classical methods that close, as a result of the analysis of Mamdani Method 0.177 margin of error, while the Sugeno Method Based on the finding that with 0.088 margin of error, reference the Sugeno Method values were reached closer result.