Yeni metalli ftalosiyaninlerin sentezi, fotofiziksel ve fotokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of photophysical and photochemical properties of the new metallophthalocyanines
- Tez No: 434992
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KANTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışması kapsamında yeni periferal ve non-periferal tetra substitüe çinko ftalosiyanin bileşikleri (6,7) ile mangan ve bakır (8,9) ftalosiyaninlerin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve 7 nolu bileşiğin fotodinamik terapi özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada 1 ve 2 nolu başlangıç maddeleri kullanılarak 3 nolu substitüe ftalonitril, 1 ve 5 başlangıç maddeleri kullanılarak 4 nolu substitüe ftalonitril bileşikleri sentezlendi. Elde edilen nitril bileşiği (3) kullanılarak n-pentanol, DBU varlığında ve Zn(CH3COO)2 kullanılarak 6 nolu metalli ftalosiyanin, 4 nolu nitril bileşiği, n-pentanol, DBU ve ilgili metal tuzları [Zn(CH3COO)2, MnCl2 ve CuCl2] varlığında 7,8 ve 9 nolu bileşikler sentezlendi. Elde edilen orijinal bileşiklerin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektral verileri ile aydınlatıldı. Bu çalışmada fotodinamik terapide fotosensitizer madde olarak kullanılabilecek çinko(II) ftalosiyanin bileşiğinin (7) fotofiziksel ve fotokimyasal özellikleri ayrıca çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Within the extent of this thesis, clarifying the characterization of new peripheral and non-peripherally tetra substituted zinc phthalocyanines components (6,7) and synthesize of manganese and copper (8,9) phthalocyanines are aimed. In this work, by using number 1 and number 2 preliminary substances number 3 substitute phthalonitrile is synthesized and by using number 1 number 5 preliminary substances number 4 substitute phthalonitrileis synthesized. By using these obtained nitrile component (3), with the presence of DBU, n-penthanol by using Zn(CH3COO)2 number 6 metallophthalocyanine, number 4 nitrile component, n-penthanol, DBU and with the presence of related metal salts [Zn(CH3COO)2, MnCl2 and CuCl2] number 7,8 and 9 components are synthesized. The characterization of these obtained original components is clarified with the daya IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis and MS spectral. In this thesis photophysical and photochemical characterization of zinc(II) phthalocyanine which cn be used as photosensitiser in photodynamic therapy also worked.