Ekolojik temelli bir rekreasyon turizm yeşilyolu planlaması: Erzincan Ekşisu sazlığı – Altıntepe ve Saztepe höyükleri güzergahı örneği
An ecologically based recreation tourism greenway planning: Erzincan Ekşisu reeds – Altıntepe and Saztepe tumuluses route
  1. Tez No: 435006
  2. Yazar: ASLI ŞAT ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÇİÇEK KURDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzdeki kontrolsüz nüfus artışı, çarpık kentleşme ve teknolojik gelişmeler gibi pek çok durum peyzaj sisteminde kopmalar meydan getirmektedir. Bu kopmaların önüne ancak oluşturulan bağlantılarla geçilebilmektedir. Koridorlar peyzaj parçalarını birbirine bağlar, küçülüp yok olmasını engeller, canlı yaşamının devamlılığı için alanlar oluşturur. Koridor sistemleri sadece ekolojik amaçlar için değil, kültürel/tarihi ve rekreasyonel kullanımlar için planlanırlar. Bu çalışmada; Erzincan ili Merkez ve Üzümlü ilçe sınırları içerisinde bulunan Ekşisu Sazlıklarını ve çevresindeki tarihi höyükleri içine alan koridorun ekolojik temele dayanan bir rekreasyon turizm yeşilyolu olabilirliği incelenmiştir. Bu bağlamda Ekşisu Sazlıklarını, tarihi höyükleri, çevredeki bazı kırsal yerleşimleri ve rekreasyon alanlarını içine alan bir sınır oluşturulmuştur. Bu sınır dahilinde alanın CBS ortamında haritaları oluşturulmuş ve mevcut durum analizi yapılmıştır. Ardından, kent içinde 200 kişi üzerinde gerçekleştirilen bir anket çalışması sonucunda çalışma alanı sınırları içerisindeki koridorun ekolojik temelli bir rekreasyon turizm yeşilyolu olarak planlanması yönünde öneri alan kullanım kararları verilmiştir. Gerçekleştirilen anket çalışması sonucunda kent halkının %19,7'nin piknik alanlarının arttırılmasını,%17'si seyir noktaları yapılmasını,%16,8'inin kaplıcaların tesislere dönüştürülmesini istedikleri; öğrencilerin ise %18,9'unun piknik alanlarının arttırılmasını, %16,2'si gölette rekreatif faaliyetlere yer verilmesini,%15,5'inin seyir noktaları yapılmasını istedikleri bulunmuştur. Ayrıca anket sonuçlarına göre kent halkının %51,6'sının, öğrencilerin ise %10,3'ünün Altıntepeden haberdar oldukları, kent halkının %5,4'ünün, öğrencilerin ise %8,4'ünün Altıntepeyi ziyaret ettikleri görülmüştür. Bu çalışmadan elde edilen veriler, uygunluğu incelenen yeşilyol planlamasının gerekliliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Today's uncontrolled increase in population, irregular urbanisation, and technological developments create disconnections in the landscape system. These fragmentations can only be avoided by establishing links. Corridors connect parts of landscape, prevent the landscape parts' destruction, and create spaces for the continuity of life. Corridor systems are planned not only for ecological but also cultural, historic and recreational usage. In this study, Eksisu Reeds which is located in Erzincan and Üzümlü, and its around corridor which covering the historic tumuluses, recreation tourism greenway feasibility which based on ecological basis was investigated. In this context a limit has been established. Within this limit, maps were formed in CBS and current situation analysis was conducted. Then, a survey was conducted with 200 people in the city and as a result of survey, land use decisions suggested this corridor within the working limits can be planned as an ecologically based recreation tourism greenway. Results showed that, 19,7% of people who live in the city would liketo increase picnic areas, 17% would like to have navigation points and 16,8% would like to transform spas into resorts. 18,9% of students would like to increase the number of picnic areas, 16,2% would like to see recreative activities in the pond and 15,5% would like to have navigation points. 51,6% of people who live in the city and 8,4% of students have visited Altıntepe. The greenway planning necessity which examined in this research is supported by the obtained data.