IEEE 802.15.6 standardı kablosuz vücut alan ağı haberleşmesi
IEEE 802.15.6 standard wireless body area network communication
- Tez No: 435025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, özellikle tıbbi cihazlar için tasarlanan IEEE 802.15.6 standardını kullanan“Kablosuz Vücut Alan Ağı”(Wireless Body Area Network, WBAN) haberleşme protokolünün fiziksel katmanının çeşitli algoritmalar kullanılarak iyileştirilmesi amaçlanmıştır. WBAN protokolünün kablo eşdeğeri güvenilirliği yapılan simülasyon çalışmalarıyla test edilmiştir. WBAN haberleşme protokolünden önce medikal cihazlarda kullanılmak üzere geliştirildiğinden, IEEE 802.15.4 standardını kullanan ZigBEE haberleşme protokolü ile kıyaslama yapılarak bit hata oranı başarımları karşılaştırılmıştır ve kod yayma algoritmasının BER başarımına katkısı incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda WBAN protokolünün BER başarımı kod yayma algoritması ile iyileştirilerek, güvenilirlik ZigBEE ve WBAN protokolünden daha iyi duruma getirilmiştir. Böylece kablo eş değeri güvenilirliğinde haberleşme durumuna daha az SNR değerlerinde ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to optimize Wireless Body Area Network communication protocol in IEEE 802.15.6 standard which is designed especially for medical devices by using various algorithms. Cable-equivalent reliability of WBAN communication protocol is tested with simulation works. BER performances of WBAN communication protocol and -former communication protocol which is designed for medical devices- ZigBEE communication protocol in IEEE 802.15.4 are compared. Code spreading algorithm's effects on BER performance for WBAN communication protocol is examined. After simulation work BER performance for WBAN communication protocol become better that ZigBEE and WBAN protocol with code spreading algorithm. Thus, cable-equivalent communication reliability status is reached with less SNR value.