Performance evaluation of ieee 802.15 wireless body area network in omnet++
Ieee 802.15 kablosuz gövde alanı ağının omnet++ simülatöründe başarı analizi
  1. Tez No: 469064
  2. Yazar: HATEM A.M. MUSA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kablosuz Sensor Ağları (WSN), günümüzde birbirinden çok farklı işlevlere sahip olması sebebiyle, hem akademik ve endüstri çevresinin ilgisini çekmektedir. IEEE 802.15.6 Vucut Alan Ağı çok önemli kullanım alanına sahip olup bu konuda birçok yazılım ve donanımlar geliştirilmektedir. Geliştirilen protokollerin test edilmesi ve mevcut protokollerle performanslarının karşılaştırılması için simülasyon araçları önemli bir yere sahiptir. Kablosuz ağlar geliştirilmiş bir çok simulatör olmasına karşın literatürdeki protokollerin bir çoğunu içinde barındıran simülatörler sayısı azdır. Bu tezde, IEEE 802.15.6 MAC standart protokolleri enerji tüketim, ağ çıkışı, gecikme ve sıkışıklık ölçütleri üzerinden Castalia simülatörü üzerinde geliştirilmiş simülasyon senaryoları kullanılarak sonuçlar elde edilip protokollerin performans karşılaştırmaları yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In present days, wireless sensor networks (WSN) have involved considerable attention of both academy and industry because of the varied range of contexts in which they could be used. The IEEE 802.15.6 has become the most important standard for body area network, and several software and hardware platforms are built on it. The implementation and performance analysis of this standard is essential to understand the important limits of it. The simulation is one the greatest valuable tools in protocol evaluation and prototyping design. Furthermore, network simulators play an important part to test new algorithms and other protocols built on this specification. In this thesis, performance of the IEEE 802.15.6 MAC standard protocols has been tested. The performance of the protocols regarding power consumption, throughput, delay, and congestion is compared using OMNET++ simulator.