Akdeniz midyesinde (Mytilus galloprovincialis) dispers edilmiş dizel birikiminin belirlenmesi
The accumulaton level of the dispersed dizel oil for mediterranean mussels (Mytilus galloprovincialis L.1819)
  1. Tez No: 435033
  2. Yazar: GÜLDENİZ KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TELLİ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Taşımacılık, çok büyük miktarlardaki yükün çok daha ekonomik olarak taşınabileceği deniz yoluna kaymasıyla denizlerimizde kirlilik riski de bu değişime paralel olarak artmıştır. Gemi kökenli deniz kirliliğinde miktar açısından ilk sırayı kazalar sonucu kirlenme alırken sürekli kirlilik kaynağı olarak da kaçak deşarjlar, dolum/boşaltım sırasında meydana gelen hatalar sayılabilir. Kaçak deşarj, gemilerin sintine balast ve evsel nitelikli atık sularını seyir sırasında yada bağlı bulundukları deniz alanına boşaltmasıdır. Kaza sonucu kirlenme ise gemilerin çarpışması, çatışması, batması, karaya oturması sonucunda meydana gelen döküntünün çevreye yayılarak zarar vermesidir. Petrol kirliliği sonucu kirliliğin temizlenmesi için mekanik yada kimyasal yöntemler kullanılmaktadır. Kazaların boyutuna göre her iki tekniğin ard arda kullanıldığı durumlarda meydana gelmektedir. Mekanik temizlemenin yeterli olmadığı yada koşulların uygun olmadığı durumlarda dispersant ile temizleme tekniği kullanılmaktadır. Dispersantlar petrolün su kolonunda küçük parçalara ayrılarak dağılmasını hızlandıran yüzey aktif maddelerine sahip kimyasallardır. Bu araştırmada dispersant olarak kullanılan bulaşık deterjanı ile dispers edilen dizelin midyedeki (Mytilus galloprovincialis L.1819) birikimi laboratuar şartlarında test edilmişitir. Trabzon sahillerinden toplanan midyeler 3 gün süreyle aklimatize edildikten sonra deterjan, dizel, dizel+deterjan ile hazırlanan akvaryumlara alınan midyelerdeki birikim 5 gün süreyle izlenmiştir. Deney sonunda midyeler ekstrakte edilerek dizel miktarı spektrolorometrik olarak hesaplanmıştır. Ayrıca senkronize spektroflorometrik 200-600nm'de tarama yapılarak farklı dalga boylarındaki dizel bileşiklerinin değişimi belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda sadece dizel ile muamele edilen midyeler ve disperse edilen dizelin birikimi arasında fark olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Marine pollution risk is increase with shifting of the transport to maritime which is more loading capacities and also much more economic way for the transport. Catastrophic marine pollution is generally caused by accidental pollution but chronic pollution of the marine environment is more often illegal discharges and loading/unloading facilities. The sources of pollution from illegal discharges from ships, which are generally from sintine, ballast water, sludge tanks flush, kitchen and toilet water flush while they are on the route or in the sea areas. The reason of the accidental pollution from bunker or loading oil from collision, conflict and sank of the ships. There are mechanical and chemical techniques for clean-up petroleum from marine environment. According to the size of the incident, these two clean-up techniques use respectively. When mechanical methods are not sufficient or the situation are not suitable, then chemical clean-up methods are preferred. Dispersants are chemicals which have surfactant in their chemical composition, they disperse oil from small droplets for easily dispersed in the water column. In this study, accumulation of the dispersed oil, which was dispersed with detergent, in mussels (Mytilus galloprovincialis L.1819) was tested in the laboratory conditions. Mussel were collected from Trabzon coasts. They acclimatized with clean sea water for three days. After that, they were put in the aquaria, that were filled with prepared solutions (dizel oil, detergents and dizel+detergents ), and they were monitored for 5 days. After experiment, mussel flesh were extracted for calculation of the dizel concentrations by using spectroflorometer. In addition to that, mussel extract were scanned by using syncroneous spectrofluorometer for separation of the dizel compounds in different wavelengths (200-600nm). The results of this study that, there was a differences between dizel oil and dispersed dizel oil accumulation in the mussel tissues.