structure, electrical and mechanical properties of Co50Zr40Ni5Al5 alloy
Yapısal, elektriksel ve mekanik özellikleri Co50Zr40Ni5Al5 alaşımından
- Tez No: 435059
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GÖGEBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kobalt esaslı alaşımlar mükemel mekaniksel ve manyetik özellikler göstermektedir. Böyle olmasının sebebi bu alaşımların harika korozyon direncine, yüksek dayanma, yumuşak (hafif) manyetik, yüksek sertlik, iyi termal ve elektrik özelliklerine sahip olmasındandır. Malzemelerin fiziksel ve mekaniksel özellikleri önemli ölçüde mikroyapısal parametrelere bağlıdır. Bu parametrelerden bazılarını faz kimyası, parçacık boyutu, parçacıklarm hacımsel kesrı olarak sayabiliriz. Bu çalısmada Co50Zr40Al5Ni5 alaşımı ark eritme yontemi ile uretildi. Bu alaşımın bazı özellikleri, XRD, SEM, EDX, DSC, DTA ve Viker mikro sertlik cihazları ile incelendi. Analiz sonuclarına göre Co50Zr40Al5Ni5 alaşımı SEM fotograflarında kolaylıkla görulen kristal fazlar icermektedir. Bu fazlar XRD sonuclarıyla da doğrulanmaktadır (uyumludur). Alasımın mikrosertlik değeri 816 (13) HV olarak ölcülmüstür ölcülen bu değer literaturdeki Co-esaslı alaşımların sertlik değerşnden daha yuksektir.
Özet (Çeviri)
Co-based alloys have exhibited excellent mechanical and magnetic properties because of their excellent corrosion resistant, ultrahigh strength and soft ferromagnetic, hardness, good thermal and electrical conductivity. It is well known that the mechanical and physical properties of materials are strongly dependent on microstructural parameters, such as phase chemistry, particle size, particle volume fraction, etc. In the present study, Co50Zr40Al5Ni5 alloy was produced by arc melting. The certain properties of the alloys were characterized by X-ray diffraction (XRD), electron microscopy with energy dispersive spectroscopy (SEM-EDX), differential scanning calorimetry (DSC), differential thermal analysis (DTA) and Vickers microhardness (HV) tester, as-received and heated treatment. According to the results the Co50Zr40Al5Ni5 alloy has crystalline phases which are easily seen in SEM micrographs. These phases are consonant with XRD results, too. The Vickers microhardness of the alloy is measured 816.6 (± 13) HV which is higher than values of Co-based alloys in literature.