İfham gazetesi ve edebi ilavesi inceleme ve seçilmiş metinler
- Tez No: 43508
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ERCİLASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 578
Özet
ÖZET Gazeteler, toplum hayatının aynasıdır. Kültürel hayatımızın vazgeçilmez unsurlarıdır. Ne yazık ki yeterince ilgi gösterilmemiş, bu güne değin gazetele rin gün yüzüne çıkarılma girişimleri cılız kalmıştır. İfhâm gazetesi, günlük, siyasî bir gazetedir. 23 Temmuz 191 9' da yayına başlamıştır. Tanınmış siyâset adamlarından Ahmed Ferid'in imtiyazında çık mış ve 6 Mart 1920'de kapanmıştır. Millî Türk Fırkası'nın yayın organıdır. Milliyetçi bir çizgide yayınını sürdür müş ve Anadolu Hareketi' ni açıkça desteklemiştir. Yazar kadrosu oldukça geniştir. Gazetede, o dönemin Türkçülük fikri et rafında toplanan fırka ileri gelenleri, edebiyatçılar, müderrisler ve bürokratların yazıları mevcuttur. Ömer Seyfeddin, Mehmed Emin, Hamdullah Suphi, Akçu- raoğlu Yusuf, Serdengeçtioğlu gibi önemli şahsiyetleri bünyesinde barındır mıştır. Gazetede önemle üzerinde durulan konular: Türkiye Sulhu, Anadolu Ha reketi, intihabat ve geçim sıkıntısıdır. İfhâm gazetesinin edebî ilâvesi, 18 Ağustos - 13 Teşrîn-i ewei 1919 tarih leri arasında, ancak sekiz sayı neşrediiebilmiştir. İlâvede, Orhan Seyfi, Yusuf Ziya, Hâlid Fahri gibi Millî Edebiyat Döne mi' nin tanınmış kişilerinin eserleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The newspapers are the mirrors of our social life, they are unrenounce- able components of a Nation's Culture. Unfortunately the importance given to analyze and expose the enterpreneur newspapers has been considerably weak up today. The“Ifham”newspaper was a daily-political newspaper. It had been published in between 23td July 1919 and 6th March 1920 under the consessi- on of the famous politician Ahmed Ferid. Ifham had been supported by Millî Türk Fırkası“National Turkish Party”. Ifham had openly supported the Anatolian Rebellion and had a clear Turkish Nationalistic line. It's staff was considerably wide. The leaders of the party, the literaries, the teachers and important bureaucrats joined with Turkish Nationalistic ide as had written in Ifham. Ömer Seyfeddin, Mehmed Emin, Hamdullah Suphi, Akçuraoğlu Yusuf and Serdengeçtioğlu were among these very important characters. Peace in Turkey, Anatolian rebellion, the struggless to make a living pro- pogandas and election news were the main topics that Ifham had given wast importance.The literary supplement of if Ifham could have been published for only 8 is sues in between 18th August 1919 and 13th October 1919. The famous writers of National Literary Era, Orhan Seyfi, Yusuf Ziya and Haiid Fahri' s wri tings had been published in this supplement. The contributions of Ömer Seyfeddin to the literary discussions of those years were note-worthy. Mehmed Emin is worthy to be remembered with his philosophical writings in this supplement.