Okul yöneticileri ve öğretmenlerin mesleki örgütlenmeye ilişkin görüşleri
- Tez No: 43510
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF BADAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, öğretmen ve okul yöneticilerinin sosyal gereksinimlerinin karşılanmasına ilişkin olarak nasıl bir mesleki örgütlenme içinde yer almak istediklerini araştırmaktır. Araştırmanın evrenini, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlan içinde görev yapan toplam 6495 ilkokul öğretmeni ve 1138 okul yöneticisi, örneklemini ise 374 öğretmen ve 44 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Öğretmen ve yöneticilerin çoğunluğu, araştırmada yer alan sosyal gereksinimlerin büyük bölümüne ya“genellikle”ya da“tümüyle”katılmışlar, sendikalaşma türünde bir örgütlenmeyi tercih etmişler, içinde yer almak istedikleri örgütlerin, diğer öğretmen örgütleriyle işbirliği içinde bulunması gerektiğini belirtmişlerdir. Öğretmen ve yöneticilerin,“genellikle”ya da“tümüyle”katıldıkları sosyal gereksinimlerin ilgililerce karşılanması, örgütlenmenin önündeki yasal engellerin kaldırılması, öğretmen sendikalarının diğer örgütlerle işbirliğine gitmesi önerilmiştir. uı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to find out the types of occupational unions for teachers in which primary school teachers and administrators can satisfy their social needs. The population of the research comprises teachers and administrators of primary schools located in greater Ankara Municipality. Total number of primary school teachers is 6495 and school administrators 1138. The sample of the study included 374 teachers and 44 school administrators. Research findings of the study revealed that the vast majority of teachers and administrators either“generally”or“completely”agreed with the vast majority of the items concerning social needs of teachers. Their preferences about the type of professional organization were in the favour of“trade unionism”. The findings also indicated that they wanted these unions to work coordinatively with other teachers organizations. It is recommended that the items on social needs which are either“generally”or“completely”agreed with the teachers and administrators should be met by the authorities. The lawful barriers should be eliminated, teachers' trade unions should work coordinatively and cooperatively with other professional organizations. IV