Bölgesel kalkınmada turizmin rolü ve Balıkesir örneği
The role of tourism in regional development and the case of Balıkesi̇r
- Tez No: 435365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DİLVİN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bölgeler arasındaki dengesizlikleri gidermek için uygulanan, bölgesel kalkınma politikaları ikinci dünya savaşının ardından ekonomi literatürüne girmiştir ve günümüzde de önemi hızla atmaktadır. Bölgesel kalkınma, bir bölgenin sosyal ve ekonomik açıdan değişim ve gelişiminin bölge bazında artışı olarak değerlendirilebilir. Dünyada kırsal kesimde yaşayan toplumların kentte yaşayanlara göre olanaklarının daha sınırlı olması nedeniyle, bu insanların hayat standardını yükseltmek ve gelirlerini artırmak ülkelerin en temel sorunlarından birini oluşturmuş ve bölgesel dengesizliklerin giderilmesine dönük farklı politika arayışları gündeme gelmiştir. Bölgesel kalkınmada öncü ve en önemli sektörlerden birisi turizmdir. Kırsal alanlardaki doğal ve kültürel varlıkların zenginliği ve çeşitliliği turizm ve rekreasyon faaliyetlerinin geliştirilmesi açısından önemli bir potansiyel arz etmektedir. Turizm sektörü, tarım ve sanayi faaliyetleri için yeterli imkâna sahip olmayan fakat zengin turizm potansiyeline sahip bölgelerin gelişmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda çalışmamızın amacı, genelde bölgeler arası dengesizliklerin giderilmesinde kalkınma politikalarının ve özellikle turizmin rolünü incelemek, özelde ise Balıkesir ilinin turizm potansiyelini ortaya koyarak, bu turizm potansiyelinin ilin gelişmesine turizmin katkısı olup olamayacağını anlamak ve bu konuda öneriler sunabilmektir. Bu amaç doğrultusunda ildeki otel işletmelerine anket uygulaması yapılmıştır. Anket uygulaması ile Balıkesir ilinin turizm potansiyeli ve il ekonomisine turizmin katkısı olup olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak turizm sektörü Balıkesir ve ilçelerinde ekonomik açıdan tek önemli sektör olmasa da, doğru çalışmalar ve tanıtım neticesince bölge ekonomisine ve ülke turizmine büyük katkı sağlayacağı ve turizmin bölgeler arası dengesizlikleri gidermede büyük bir rol oynadığı ispat edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Bölgesel Kalkınma, Turizm, Balıkesir Turizmi, Potansiyel Turizm, Bölgesel kalkınmada turizm
Özet (Çeviri)
Development policies that are designed and implemented to reduce disparities between regions after the World War II, has been an important subject of economic literature. Regional development can be assessed as the basis of an increase in the region's social and economic change and development. The communities living in rural areas in the world, due to more limited opportunities than those living in the city, become one of the most fundamental problems of the country to increase their income and came up looking different policy seeking to eliminate regional disparities.to raise the people's standard of living. the richness and diversity of natural and cultural assets in rural areas poses a significant potential in terms of tourism and the development of recreation activities. The tourism sector, for agricultural and industrial activities, but who do not have sufficient scarcely any development of the regions with rich tourism potential is of great importance. In this sense, the purpose of our study, general development policy of the elimination of regional imbalances and in particular to examine the role of tourism, in particular by introducing the tourism potential of Balıkesir. It is understood that there could be potential is the contribution of tourism to the development of the province and to provide recommendations in this regard. To fulfill this aim, a survey is conducted in the hotels in Balıkesir city. The survey aims to reveal the tourism potential of Balıkesir and see if it has any contribution to the economy. As a conclusion, tourism industry is not the most important industry for Balıkesir and suburbs, but the correct policies for the presentation of the city as a tourism destination will play a great role in decreasing the disparities between regions. Keywords; Regional Development, Tourism, Tourism of Balikesir, potential of Tourism, Regional development in Tourism