Astım kontrol testi parametrelerinin objektif veriler ışığında karşılaştırılması
Comparision of asthma control test parameters in the light of objective data
  1. Tez No: 435548
  2. Yazar: HATİCE SÖZGEN ÖRENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MURAT SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmayla; astım kontrol testi parametrelerinin klinik açıdan birbirinden farklı olup olmadığını, objektif testler olan solunum fonksiyon testleri aracılığıyla araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: 01/ 04/ 2014 – 01/ 11/ 2014 tarihleri arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları polikliniklerine başvuran astım tanısı ile takipli; 18-55 yaş arası, 10 paket/yıldan az sigara öyküsü olan, solunum fonksiyon testi manevralarını yapabilecek, en az 3 aydır astım tedavisi altındaki 195 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların klinik ve demografik verileri, tedavileri, dinamik solunum fonksiyon testleri, akciğer hacimleri, difüzyon kapasitesi ve ekshale nitrik oksid (FeNO) düzeyleri belirlendi. Bu verilerin astım kontrol testi parametreleri ve astım kontrol durumu ile ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan olguların 152'si kadın, 43'ü erkek idi. Yaş aralığı 39.3± 10.1 yıl, astım tanı süresi 48 (12-120) aydı. Hastalarda ilaç kombinasyonu olarak en sık SABA+LABA+IKS+montelukast kullanıldığı (%60) ve diğer kombinasyonlara kıyasla en yüksek astım kontrol oranının bu tedavi ile sağlandığı (%45); ancak yine de hastaların %57.6'sının kontrol dışı olduğu görüldü. Prick test kayıtları incelendiğinde en sık görülen allerjen ev tozu akarı (%48.3) idi. Astım kontrol testindeki her bir parametre FEV1, FVC, FEV1/FVC, FEF25-75, PEF, TLC, VC, RV, FRC, DLCO, DLCO/VA ve FeNO ile karşılaştırıldığında sadece FVC(L) ile istatistiksel anlamlılığa yakın ilişki olduğu görüldü (p=0.04). AKT total puanı ile solunum fonksiyon testleri arasında korelasyon saptanmadı. Yaş, cinsiyet, ek hastalıklar, astım tanı süresi, solunum fonksiyon testleri ile astım kontrol testine göre belirlenen kontrol durumu arasında ilişki saptanmadı (p>0.05). Yine, FeNO değeri iki tür sınıflandırıldığında da (25 ppb üzeri ve altı ile 50 ppb) astım kontrol durumu ile ilişki saptanmadı (p>0.05). FeNO ile FVC%, FEV1%, FEF25-75, VC% arasında negatif korelasyon olduğu görüldü. Sonuç: Çalışmamızın sonucunda, AKT'nin kendi içinde tutarlı olduğu ve AKT parametreleri ile solunum fonksiyon testleri arasında korelasyon bulunmadığı görülmüştür. Bu nedenle güncel rehberlerin de önerdiği gibi kontrolü değerlendirmede kişisel özellikler, kontrol anketleri ve solunum fonksiyon testlerinin birlikte değerlendirilmesi en uygun yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the relationship between lung function tests and asthma control test parameters; and investigate the significance of asthma control test parameters compared with each other in this study. Matherial and Method: 195 cases, applied to Bezmialem Vakif University between the dates 01/04/2014 and 01/11/2014 were evaluated in the study. Inclusion criteria were as 18-55 ages, had a cigarette history less than 10 package/year, able to perform pulmonary function test maneuvers, had received asthma treatement for three months at least. Clinical and demographic data of these patients, their treatements, dynamic pulmonary function tests, measurement of lung volumes, diffusion capacity and FeNO levels investigated. We aimed to determine the relationship between this tests; and asthma control test parameters and control status. Results: 152 of the patients were female and 43 of patients were male in the study. The range of age was 39.3 ± 10.1 years and diagnosis duration of asthma was 48 (12-120) months. The most preferred drug combination in patients was SABA + LABA + ICS + montelukast combination (60%) and compared to the other combination treatments it seemed to be most effective for asthma control (45%); nevertheless it couldn't control 57.6% of patients. The skin prick test records evaluated and the most common allergen was storage mites (48.3%), respectively. Each parameter in ACT was compared with FEV1, FVC, FEV1/FVC, FEF 25-75, PEF, TLC, VC, RV, FRC, DLCO, DLCO/VA and FeNO; just a nearly statistical significance was found with FVC (L) (p = 0.04). There was no correlation between ACT total score and pulmonary function tests. Also there was no correlation between age, sex, comorbidities, duration of asthma, pulmonary function tests and the control status, which determined by the asthma control test (p> 0.05). When the FeNO values classified in two types (first was above and below 25 ppb and second was 50 ppb) there was no correlation with asthma control status (p> 0.05). A negative correlation was found between FeNO and FVC%, FEV1%, FEF25-75, %VC. Conclusion: This study shows that ACT is consistent in itself and there was no correlation between its parameters and pulmonary function tests. It is important to manage the asthma and determine control status with clinical, individual and pulmonary function test data.