Laparoskopik sleeve gastrektomilerde ultrason eşliğinde transversus abdominis plan (TAP) bloğu uygulamasının analjezik etkinliği
Evaluati̇on of the effi̇cacy of usg gui̇ded transversus abdomi̇ni̇s plan (TAP) block after laparoscopi̇c sleeve gastrectomy
- Tez No: 435549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR İDİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Transversus Abdominis Plan (TAP) bloğu abdominal cerrahilerde postoperatif ağrıyı azaltmak için kullanılan ve giderek yaygınlaşan bir karın ön duvarı blokajıdır. Çalışmamızın amacı; USG eşliğinde TAP blok uygulamasının laparoskopik sleeve gastrektomi planlanan hastalardaki postoperatif analjezik etkinliğini araştırmaktır. Hipotezimiz; TAP blok postoperatif multimodal ağrı stratejisinin bir parçası olup postoperatif dönemde hastaların analjezi tüketimini ve vizüel analog skalasını (VAS) düşürür. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya; etik kurul onayı alındıktan sonra, laparoskopik sleeve gastrektomi planlanan 18-65 yaş arası, ASA I-II, Morbid obez (VKİ>35), toplam 48 hasta dahil edildi. Bütün hastalara genel anestezi indükyonu yapıldı ve anestezi idamesi propofol ve remifentanil ile sağlandı. Operasyon bitiminden hemen sonra kura ile seçilen 24 hasta uyandırılmadan USG eşliğinde 1,5 mg kg-1 dozunda bupivakain sf ile 20 ml'ye tamamlanarak bilateral TAP blok uygulandı . Bütün hastaların trokar insüzyon hatlarına 0,5 mg kg-1 bupivakain sf ile 20 ml'ye tamamlanarak lokal anestezik enjeksiyonu yapıldı. Bütün hastalara 1 mg kg-1 tramadol yüklendikten sonra iv-PCA tramadol (5 mg ml-1 tramadol, 4 cc bolus) ile uyandırma ünitesinde en az 30 dk takip edildi. Hastaların 30.dk 2., 6., 12., 24. saat tramadol tüketimleri ve VAS skorları ve ek analjezik tüketimleri kayıt altına alındı. BULGULAR: Çalışmamız yaşları 19 ile 64 arasında değişen, 16'sı (%33.3) erkek ve 32'si (%66.7) kadın olmak üzere toplam 48 olgu üzerinde yapılmıştır. Olguların yaş ortalaması 37.54±11.30 yıldır. Olgular 24'er kişilik TAP ve nonTAP olmak üzere iki grup altında incelenmiştir. Gruplara göre olguların yaş, kilo, boy, VKİ, düzeltilmiş kilo ortalamaları ve cinsiyet dağılımları, anestezi süresi ve cerrahi süre ortalamaları, anestezi idamesinde kullanılan toplam propofol ve remifentanil ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). NonTAP grubundaki olguların 30. dk, 2. saat, 6. Saat, 12. saat ve 24.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND AIM: Transversus abdominis Plan (TAP) block is become a common block that is used to reduce postoperative pain on anterior wall of the abdomen at abdominal surgery. The aim of our study is to invastigate Ultrasound-guided TAP block applications analgesic efficacy in patients with laparoscopic sleeve gastrectomy. Our hypothesis is, TAP block is part of postoperative multimodel analgesia and reduces postoperative analgesic consumption and VAS scores. MATERIALS AND METHODS: After obtaining ethical approval, between 18-65 years of age, ASA I-II, morbidly obese (BMI> 35), 48 patients, scheduled for laparoscopic sleeve gastrectomy enrolled to study. All patients underwent general anesthesia with propofol and ultiva ( remifentanyl) induction and maintenance of anesthesia was provided with TIVA. Immediately after the end of the operation before weaning , 24 patients randomized by sealed envelope, were applied USG guided TAP block with 1.5mg kg-1 dose of bupivacaine completed 20 ml with serum physilogic. All patient received trocar site local anesthetic infiltration with 0.5 mg kg-1 dose of bupivakain completed 20 ml with serum physilogic. All patients received 1 mg kg-1 tramadol after then taken to PACU followed for at least 30 minutes with iv PCA with tramadol (5 cc mg-1 tramadol, 4 cc bolus). Tramadol consumption and 30. min 2., 6., 12., 24. hour VAS scores and additional analgesic consumption were recorded. RESULTS: Sixteen (33.3%) men and 32 (66.7%) women ages range from 19 to 64, total 48 patient enrolled to study. The mean age of cases 37.54 ± 11.30 years. Cases were divided into two groups TAP and nonTap including 24 patients. According to the group of cases, there is no statistically significant difference between age , weight, height, BMI, corrected average weight and sex distribution, duration of anesthesia and surgery, total propofol and remifentanyl amount average during maintance of anesthesia. In nonTap group, total tramadol consumption at 30 minutes, 2 hours, 6 hours, 12 hours and 24 hours the bolus demands, bolus delivery, VAS-motion levels, VAS-resting levels, were statistically higher from the TAP group. There was no complications in either two groups. CONCLUSION: . In our study, both postoperative analgesic consumption and VAS scores were significantly lower in patients who underwent TAP-block. Ultrasound-guided TAP block is an effective and safe method of application in laparoscopic sleeve gastrectomy patients under general anesthesia and is part of the postoperative multimodal analgesia