Aday antrenörlerin müzakere tarzlarlarının çevrimiçi değerlendirme aracı ile incelenmesi
Examining negotiation styles of candidate sport coaches with on-line self assessment tool
- Tez No: 435810
- Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yakınsayan paralel karma yönteme dayalı bu araştırma, çevrimiçi öz değerlendirme aracı olan ENACT'i kullanarak aday antrenörlerin müzakere tarzlarının incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Konya illerinde beden eğitimi ve spor öğretimi alanında eğitim veren yükseköğretim kurumlarından antrenörlük bölümünde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunun belirlenmesinde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bununla birlikte, araştırmaya farklı illerdeki (Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Konya) altı üniversitede öğrenim gören 323 aday antrenör dahil edilerek farklı sosyo-kültürel özellikteki bireylere ulaşılmak amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan bu aday antrenörlerin 221'si erkek (%68,4), 102'si ise kadın (%31,6)'dır. Ayrıca araştırmanın nitel bölümü kapsamında araştırmanın gerçekleştirildiği her ünversiteden gönüllü olan 2'şer aday antrenör cinsiyet dengesini gözetecek şekilde seçilerek toplamda 12 aday antrenör ile yüzyüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, ENACT'in ROCI-II'ye (Örgütsel Çatışma Envanteri II) göre ölçüt geçerliğini tartışmak amacıyla çatışma yönetme tarzlarından Birleştiren, Hükmeden, Kaçınan, Ödün veren, Uzlaşan tarz ile ENACT müzakere tarzındaki Birleştiren, Hükmeden, Kaçınan, Ödün veren, Uzlaşan tarz arasındaki ilişkiyi ölçmek için M. Afzalur RAHİM tarafından geliştirilen ROCI II ve ENACT kullanılmıştır (88). Aynı zamanda ENACT'i kullanan aday antrenörlerle yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan birebir görüşmeler yapılarak ENACT daha detaylı bir şekilde aday antrenörlerin güzünden keşfedilmek istenmiştir. ENACT değerlendirme aracının ölçüt geçerliği için çatışma yönetme tarzları bağımsız değişken olarak alınarak ENACT müzakere tarzları bağımlı değişkenleri arasındaki ilişkiler, Spearman sıra korelasyon katsayısı ile hesap edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this concurrent mixed method research is to eximine negotiation styles of candidate sport coaches by using ENACT which is an on-line self assessment tool. Research was carried out with 3rd and 4th degree undergraduate students who study in coaching programs of the univeristies in Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Konya provinces of the Republic of Turkey during 2015-2016. Convenience sampling method is chosen for identification of research group. On the other hand, it is aimed to reach individuals with different socio-economic conditions by involving 323 candidate sport coaches who study in six different universities from the four different provinces of Turkey. These candidate sport coaches are consist of 221 male (%68,4) and 102 female (%31,6). Furthermore, 2 volunteer candidate sport coaches from each university are chosen by considering their gender balance for interviews and 12 candidate sport coaches are also interviewed as part of qualitative part of the research. Mixed method approach is chosen in order to provide a comprehensive analysis of the research problems by involving broad numeric data of quantitative research and details of qualitative research. In this research ROCI II(Rahim Organisational Conflict Inventory) and ENACT are used in order to discuss criterion validity of ENACT against to ROCI II by measuring relation between Integrating, Dominating, Obliging, Avoiding, Comprimising Styles in conflict resolution and Integrating, Dominating, Obliging, Avoiding, Comprimising Styles in negotiation. At the same time face to face interviews are conducted with candidate sport coaches who used ENACT in order to explore use of ENACT in details by considering views of candidate sport coaches. Relation between independent variables in conflict resolution styles and dependent variables in ENACT negotiation styles is measured with Spearman's rank correlation coefficient.