Bronşektazili hastalarda ve sağlıklı kişilerde fiziksel aktivite düzeyinin karşılaştırılması
A comparison of physical activity level between patients with bronchiectasis and healthy subjects
  1. Tez No: 435836
  2. Yazar: ASLIHAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Literatürde bronşektazili hastaların fiziksel aktivite düzeyinin sağlıklı kişilerle karşılaştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda bronşektazili hastaların fiziksel aktivite düzeyinin belirlenmesi ve sağlıklı bireylerin değerleri ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya yaşları 18-65 yıl arasında değişen 41 bronşektazi hastası ve 35 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin demografik ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, dispne algılaması, fiziksel aktivite düzeyi, egzersiz kapasitesi, periferal kas kuvveti, yaşam kalitesi ve bronşektazinin şiddeti değerlendirildi. Bronşektazili hastaların ve sağlıklı kişilerin demografi ve fiziksel özellikleri birbirine benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
. There is a lack of study in the literature comparing physical activity levels of patients with bronchiectasis and healthy subjects. The purpose of this study was to determine physical activity in bronchiectasis and compare physical activity level between patients with bronchiectasis and healthy subjects. Forty-one patients with bronchiectasis and 35 healthy subjects aged from 18-65 years were enrolled in the study. Demographic and physical characteristics of subjects were recorded. Pulmonary function testing, respiratory muscle strength, dyspnea perception, physical activity level, exercise capacity, peripheral muscle strength, quality of life, and severity of bronchiectasis were assessed. Demographics and physical characteristics of patients with bronchiectasis and healthy subjects were similar (p>0.05).