Spastik serebral palsili çocuklarda yürüyüş paternlerinin incelenmesi ve gözlemsel yürüyüş analizlerinin gözlemci içi güvenirliklerinin belirlenmesi
An investigation of gait patterns and detection of intra-rater reliability of observational gait scales in children with spastic cerebral palsy
  1. Tez No: 435835
  2. Yazar: NEŞE TOSUN ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda yürüme bozuklukları temel sorunlardan biridir. Yürüme fonksiyonunun sürdürülmesi ve geliştirilmesi günlük yaşam aktivitelerinin yapılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada, spastik SP'li çocukların gözlemsel yürüyüş analizlerinin hızlı, kolay, ek materyal ya da mekana ihtiyaç olmadan ve güvenilir yöntemlerle yapılabilmesine katkı sağlamak amaçlandı. Yürüyüş ile vücut yapı fonksiyon bozuklukları, fonksiyonel bağımsızlık seviyeleri ve katılım düzeyleri arasındaki ilişki incelendi. Hemiparatik ve diparetik çocukların yürüyüşleri, vücut yapı ve fonksiyon bozuklukları, fonksiyonel bağımsızlık seviyeleri, katılım düzeyleri arasında fark olup olmadığı araştırıldı. Bu amaçla Kaba Motor Sınıflama Sisitemi (KMFSS)'ne seviye I ve II olan ve yaşları 4-15 yıl arasında, 22 hemiparatik ve 22 diparetik, toplam 44 spastik SP'li çocuk çalışmaya katıldı. Tüm çocuklara Yürüme Paterni Sınıflaması (YPS), Yürümenin Zaman-Mesafe Karakteristikleri (YZMK), Gözlemsel Yürüyüş Skalası (GYS), Gillette Fonksiyonel Yürüme Değerlendirme Anketi (GFYDA), Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü (KMFÖ), Modifiye Tardieu Skalası (MTS), Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ), Pediatrik Uzanma Testi (PUT), Pediatrik Özür Değerlendirme Envanteri (PÖDE), Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (PFBÖ) değerlendirmeleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
. Walking disorders are one of the main problems in children with spastic Cerebral Palsy (CP). Maintaining and developing the gait function is very important to perform activities of daily living. In this study aimed to contribute observational gait analyses can be made fast, easy, without additional material or need for extra space and with reliable methods in children with spastic cerebral palsy. The correlation between gait and body structure and function impairments, the level of functional independence, and the participation degree were examined. The differences in gait, body structure and function impairments, the level of functional independence, and the participation degree between hemiplegic and diplegic children were examined. For this purpose Gross Motor Function Classification System (GMFCS) level I and II and aged between 4-14 years, 22 hemiplegic and 22 diplegic, totally 44 children with spastic CP participated in this study. Gait pattern classification, time-distance characteristics of gait, Observational Gait Scale (OGS), Gillette Functional Gait Assessment Questionnaire (GFGAQ), Gross Motor Function Measurement (GMFM), Modified Tardieu Scale (MTS), Trunk Impairment Scale (TIS), Pediatric Reach Test, Pediatric Evaluation of Disability Inventory (PEDI), Pediatric Functional Independence Measurement (WeeFIM) were administered to all of the children.