Workload management in distributed data centers: Spatial and thermal awareness for energy efficiency
- Tez No: 435853
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ÖZNUR ÖZKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Coğra olarak dağtılmış veri merkezleri Internet kullanıcılarınn veri depolama, veri işleme ve büyük ölçekli hesaplama taleplerini karşılamak için gerekli olanakları sağlamaktadır. Bu tip veri merkezlerinin hem kullanıcı hem de sağlayıcıyı etkileyen işletim maliyetinin önemli bir bölümü elektrik tüketiminden kaynaklanmaktadır. Bu tezde, bulut veri merkezi birimlerinin enerji tüketimi problemini dikkate almaktayız ve elektrik maliyeti, karbon emisyonu ve SLA ihlalleri durumunda ceza maliyetlerinin azaltılması için önerilen tekniklerin temel özelliklerini belirlemekteyiz. Tez kapsamnda ilk olarak veri merkezlerinin değişen konumu ve sıcaklık farklarından yararlanarak maliyet optimizasyonu üzerine odaklandık. Son teknoloji ürünü CRAC birimleri göz önünde tutularak, havayı serinletmek için dış ortamdaki üç farklı sıcaklık aralığnı dikkate alan bir maliyet modeli oluşturduk. Bu modele bağlı olarak, gelen iş yükünü en düşük SLA ihlali, soğutma maliyeti ve enerji tüketimiyle zamanlamak amacıyla iş yükünü yönetmek için elektrik fiyatlarındaki değişim, veri merkezinin iç ve dışındaki bölgesel sıcakılğı kullanarak mekan-ısı duyarlı deneyimsel algoritmalar tasarladık. Önerdiğimiz algoritmaların başarımını inceledik ve deneysel sonuçları SLA ihlalleri, soğutma maliyeti ve genel işletme maliyetleri açısından mevcut çözümlerle karşılaştırdık. CloudSim platformu üzerinde gerçekçi veri merkezi senaryoları ve iş yükü kayıtlarıyla yapılan benzetimler ve doğrulamalar sonucunda, önerdiğimiz zamanlama yöntemlerinin mevcut EIR+RIA, RIR+CIA, EES ve CADOS zamanlama yaklaşımlarıyla karşılaştırıldığnda soğutma maliyeti açısından %15 ile %75 ve genel işletme maliyeti açısından %3.89 ile %39 arasında tasarruf sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geographically distributed data centers provide facilities for the Internet users to fullfill the demand of storage, processing and large scale computations. Most of the operational cost of such data centers is due to the electricity consumption, which affects both service providers and consumers. In this thesis, we address the problem of energy consumption of cloud data center entities and identify key characteristics of state-of-the-art techniques proposed for reducing the electricity cost, carbon emission and financial penalties in case of SLA violations. We focus on cost optimization by taking advantage of temperature and space varying properties of distributed data centers. By considering the state-of-the-art CRAC units which utilize outside air for cooling purposes, we propose a cost model based on the outside cooling which takes into account three dierent temperature ranges for cooling purpose and operations of CRAC units. Based on the model, we propose spatio-thermal aware heuristic algorithms to manage workload using the variation of electricity price, locational outside and within the data center temperature, where the aim is to schedule the incoming workload requests with minimum SLA violations, cooling cost and energy consumption. We analysed the performance of our proposed algorithms and compared the experimental results against the existing solutions for SLA violation, cooling cost and overall operational cost. Experiments and verication conducted on the CloudSim platform with realistic data center scenarios and workload traces show that our proposed scheduling policies save between 15% to 75% in terms of cooling cost and between 3.89% to 39% of overall operational cost compared to the existing scheduling policies of EIR+RIA, RIR+CIA, EES and CADOS.