Tükenmişlik ve sağlık çalışanları (T.C. Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi yoğun bakım hemşireleri örneği)
Burnout and health workers (Example of Republic of Turkey Trakya University Research Center intensive care unit nurses )
  1. Tez No: 529212
  2. Yazar: AYSUN ÜNAL BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz önemli sorunlarından sosyal ve mesleki tükenmişlik; genellikle birebir insan ilişkisi gerektiren mesleklerde ve yoğun iş temposuna maruz kalan çalışanlarda sıklıkla görülür. Çalışanların tükenmesine; stresli çalışma koşulları, aşırı iş yükü, yetersiz eleman ve ekipman, çalışılan ortamın olumsuz fiziki koşulları, ekonomik yetersizlikler gibi birçok faktör neden olabilir. Tükenmişlik; bireylerde kronik yorgunluk, baş ağrısı, uyku ve yeme bozuklukları, unutkanlık, agresiflik, engellenmişlik hissi, çaresizlik, özsaygı ve özgüvende azalma, paranoya, her şeye ağlama, aşırı alınganlık, işe gitmek istememe, sigara ve alkol kullanımında artış, konsantrasyon güçlüğü, hizmet verdiği kişilere karşı ilgisiz olma ve onlara cansız birer nesneymiş gibi davranma gibi fiziksel, psikolojik ve davranışsal belirtilerle kendini gösterir. Bu çalışmada tükenmişlik kavramının bireysel ve örgütsel boyutları incelenmiştir. Tükenmişlikle baş etme birey ve örgüt açısından ele alınmıştır. Çalışmada T.C. Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerinin demografik değişkenlerinin tükenmişlik üzerine etkileri ele alınmıştır. Araştırmada 'Kişisel Bilgiler Anketi ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği'ni içeren anket soruları uygulanmış ve sonucunda; kadın çalışanların erkek çalışanlara göre, evli çalışanların bekar olanlara göre, meslekte 1 yıldan az ve 11 yıldan fazla çalışanların diğerlerine göre, yoğun bakımlarda 1 yıl ve daha az ve 5-10 yıl arasında çalışmışlığı olanların diğerlerine göre, mesleğini ilk fırsatta değiştirmek isteyen ya da emekliliğe kadar çalışmak isteyenlerin diğerlerine göre, mesleki geleceği açısından karamsar olanların diğerlerine göre, çalışma ortamından memnun olmayanların memnun olanlara göre daha sık tükenmişlik yaşadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social and occupational burnout, being one of the important modern day issues, is usually seen in personnel whose work requres literal human relationship and who are exposed to intensive work pressure. Many factors like stressful working conditions, excessive workload, insufficient staff and equipment, adverse physical work conditions, economic failure can lead a burnout. A burned-out person can show physical, psychological and behavioral signs such as chronic fatigue, headache, sleep and eating disorders, forgetfulness, agression, frustration, desperation, lack of self esteem and self confidence, paranoia, tearfulness, extreme susceptibility, unwillingness to go to work, increase in smoke and alcohol use, difficulty concentrating, showing no interest in people who they offer service and acting as if they were inanimate objects. In this study, individual and organisational aspects of the conception of burnout were investigated. Coping with burnout was discussed in terms of individuals and organizations. The effects of demographic variables on burnout among nurses working in intensive care units in T.C. Trakya University Health Center for Medical Research and Practice. A questionnaire which includes personal data and Maslach Burnout Inventory was distributed. As a result, women, married, worked less than a year and more than eleven years, worked in intensive care unit less than a year and between five years to ten, would like to change the job at the first chance and would like to work up to pension, pessimistic about his professional future, dissatisfied with the working environment were found to be experiencing burnout more frequently.