Türk Hava mecmuası-İndeks-tahlil
Tük Hava mecmuasi (Turkish Air magazine)-Index-analysis
  1. Tez No: 435872
  2. Yazar: TAHİR AKIŞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA AKYÜZ SİZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Edebiyatımızda, Batılı anlamdaki modern süreli yayın örnekleri Tanzimat yılları ile birlikte görülmeye başlanır. O dönemin gazete ve dergileri, edebiyatımızın yenileşmesine oldukça önemli katkılarda bulunurlar. Edebiyatla toplum arasındaki yoğun ilişki, bu yayın organlarının yalnızca edebiyatı değil toplumsal hayatı da yönlendirdiği, etkilediği gerçeğini ortaya koyar. Bu durum, gazete ve dergilerimizin sayısında oldukça büyük bir artışla da kanıtlanır. Cumhuriyet dönemine ulaştığımızda oldukça önemli sayılabilecek bir dergi ve gazete birikimimiz vardır. Bu durum, Cumhuriyet yıllarında da devam eder. Dergiler yine edebiyatımızın baş aktörü olmayı sürdürür. Dergi sayısındaki artışla birlikte, daha özel, sınırlı ya da teknik konularda dergiler görülmeye başlar. Meslek dergilerinden kadın dergilerine, bilim dergilerine kadar farklı alanlarda dergicilik ve gazetecilik faaliyetleri görülür. Türk Hava Mecmuası da bu özel yönelimli dergiler arasındadır. Dergi, havacılıkla ilgili teknik bilgilere de yer vermekle birlikte özellikle önemli edebiyatçılar sayesinde edebî bir dergi olmaktan da uzaklaşmamıştır. Türk Hava Mecmuası'nda önce yayınlanan ve havacılık alanında faaliyet gösteren dergiler az da olsa vardır; ancak bunlar havacılığın edebî yönü ile değil askerî ve teknik yönü ile ilgilenmişlerdir Bununla beraber Türk Hava Mecmuası'nın diğer önemi de“havacılık, hava edebiyatı”gibi özel ve sınırlı bir alanda yayınlanan ilk dergilerden biri olmasıdır. Bu sayede Türk Hava Edebiyatı'nın da temellerini atan bir süreli yayın organı olmuştur. Edebiyatımızda“hava, havacılık”temaları ile ilgili yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Bu temayı özel olarak ele alan ilk derginin bilimsel yöntemle incelenmesi, indeksinin oluşturulması bu anlamda önemli katkı sağlayacaktır. Edebiyat araştırmacılarının henüz yeterince tanımadığı Türk Hava Mecmuası, edebiyat dünyasına tanıtılacak ve böylece hava edebiyatı ile ilgili boşluğun doldurulmasına katkıda bulunulmaya çalışılacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Türk Hava Mecmuası, Havacılık, Hava Edebiyatı, Süreli Yayınlar, İndeks
Özet (Çeviri)
Modern examples of periodicals in the Western sense is to be seen in conjunction with the Tanzimat years in Turkish literature. At that time, the newspapers and magazines, are located in a very important contribution to the modernization of our literature. İntense relationship between literature and society reveals that this periodic affect not only literature but also social life. In this case, a sizable increase is also evidenced in the number of our newspapers and magazines. When we reached the Republic era, we have an important archieve of periodicals and newspapers. This situation contunies in the Repuplic era. Periodics still continues to be the main actors of our literature. More specificaly, limitet or technique periodics began to appear, along with the increase in the number of magazines. It is seen journalism and journalistic activities in different areas from women's magazines to professional journals and scientific journals. One of this special periodic is Turkish Air Magazine. In thıs magazine has been publish not only technique issues but also literature. There has been a few another periodics about aviation, but these magazines interested in technique or military part of aviation. However, one of the another important thing about Turkish Air Magazine is, it interested in aviation literature, and it is one of the first periodics which is interested aviation literature. In this way Turkish Air Magazine laying of foundation of Turkish Aviation Literature. There is not enough scientific studies related to themes of aviation in Turkish literature. Scientific method to examine the first magazine dealing with this theme, in particular, the creation of the index will provide a significant contribution in this regard. Literary researchers do not know enough yet about Turkish Air Magazine. We will introduce this magazine and this study will try to contribute to filling the gap. KEY WORDS: Turkish Air Magazine, Aviation, Air Literature, Periodics, İndex