Erken Tunç Çağı II Yenibademli höyük kapakları
Early Bronze Age II Yenibademli höyük lids
  1. Tez No: 435871
  2. Yazar: ELİF BURCU GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çanakkale ilinin Gökçeada ilçesinde yer alan Yenibademli Höyük coğrafi konumu açısından dikkat çekici niteliktedir. Kuzey doğu Ege Denizi'nde konumlanan Gökçeada M.Ö. 3. binin ticari coğrafyasında hem Batı Anadolu'da yer alan Troia, Beşik/Yassıtepe, Liman Tepe gibi dönemin önemli yerleşim merkezlerinin bulunduğu bölgelere hem de Ege Denizi'nde yer alan Lemnos, Lesbos, Samos gibi adalara yakınlığıyla geniş bir kültürel etkileşim ağı çizmiştir. Bu kültürel etkileşim Yenibademli Höyük'ün seramik repertuarından da izlenebilmektedir. Yerleşimin seramik repertuarında öne çıkan örnekler arasında yer alan Erken Tunç Çağı II kapakları sözü geçen M.Ö. 3. bin yerleşimlerinin kapak örnekleri ile gerek form gerekse bezeme açısından benzerlik göstermektedir. Yapılan çalışmada öncelikle Yenibademli Höyük kapak formları tipolojik açıdan incelenmiş ve sınıflandırılmıştır. Daha sonra ise sınıflandırılan bu kapaklar Batı-Orta Anadolu ve Ege Adaları'nda yer alan Erken Tunç Çağı yerleşimlerinin kapak örnekleri ile karşılaştırılarak aralarındaki benzerlik ve farklılıkların daha iyi anlaşılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Yenibademli Höyük which is in Çanakkale province Gökçeada district, has remarkable geographic location. Gökçeada is in North east Aegean sea and it is near. Yenibademli Höyük's history is back to 3rd millenium B.C. Gökçeada has great cultural relation network with centre of population such as Troia which is located in West Anatolia, Beşik/Yassıtepe, Limantepe and Lemnos, Lesbos, Samos islands. Cultural relation can be seen in Yenibademli Höyük's ceramic finds. Lids which are found in Yenibademli Höyük are similar form and decorated with B.C. 3rd millenium population centres near Gökçeada. At this work Yenibademli Höyük's lid's forms are studied and classified. Classified these lids are compared to near Yenibademli Höyük population centre's lid samples and studied these similiarities and differences.