Sanal organizasyonlar: Kuşadası'ndaki seyahat işletmesi yöneticileri üzerine bir değerlendirme
Virtual organization: An evaluation on managers of travel agency in Kusadasi
  1. Tez No: 435889
  2. Yazar: TURAN OKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNTEKİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bilgi teknolojilerinin şekillendirdiği internet tabanlı hizmetler sayesinde ülkeler arası fiziki ve ekonomik sınırlar ortadan kalkmıştır. Ulaştırma ve seyahat organizasyonlarında da potansiyel müşterileri oluşturan kişilerin internet tabanlı hizmetleri kullanma eğilimleri, seyahat acentalarını bilgi teknolojilerini ve özellikle internet tabanlı hizmetleri her geçen gün daha etkin kullanmaya zorlamıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki seyahat işletmelerinin sanallaşma durumları ve sanallaşma aşamasında yaşadıkları sorunların Kuşadası ölçeğinde tespit edilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sanal organizasyonların genel yapısı ve özellikleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde turizm endüstrisinde sanal organizasyonlar ve sanal seyahat işletmeleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise birincil veriler yer almaktadır. Kuşadası'ndaki A grubu seyahat işletmeleri üzerinde gerçekleştirilen uygulamaya ait veriler sunulmaktadır. Çalışma ile seyahat işletmelerinin sanallaşma konusunda yaşadığı başlıca sorunların eğitimli personel eksikliği, denetim sorunları ve yazılım sorunları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
International boundaries seem to be removed by means of Internet-based-services shaped by information technologies. Potential clients' propensity to use Internet-based-services in transportation and travel organizations has forced travel agencies to utilize especially internet-based-services more effectively every day. The goal of this study is to reveal the case of virtualization in travel agencies andthe problems of travel agencies in virtualization in Turkey. The study consists of three parts. The first part focuses on the overall structure and properties of the virtual organization. In the second part are given information about virtual organizations in the tourism industry and virtual travel agencies. In the third part are presented datas that performed a survey on travel agencies in Kuşadası. In the study, the main problems of travel agencies about virtualization have been identified as lack of trained personnel, control problems and software problems.