Electoral systems and their political consequences. A special case: Turkey
Seçim sistemleri ve siyasi sonuçları. Özel bir durum: Türkiye
- Tez No: 43589
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGİN ÖZBUDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Özet Yeni bir seçim sistemi ihtiyacı, son günlerde-özellikle de Refah Partisi'nin son yerel seçimlerdeki sürpriz başarısından sonra-Türk basınının ve siyasilerinin gündemini en fazla meşgul eden konuların başında gelmektedir. Ancak, yeni sistemin niteliği konusunda siyasi partiler arasında bir uzlaşma beklemek faydasızdır. Çünkü, yeni sistem seçiminde bazıları yönetilebilirlik, istikrar ve düzen gibi ilkelere öncelik tanırken, diğer bir grup ise mümkün olduğunca nispi ve adaletli sonuçlar çıkaran sistemleri tercih etmektedirler. Bu çalışmada, tarihçesi, gruplanması, işlemesi ve siyasi sonuçlan ile seçim sistemleri teorisi tanıtılmaktadır. Bunu takiben, Türkiye'de uygulanan seçim sistemleri ve bunların siyasi etkileri, her reform döneminde-son gelişmeler dahil- ortaya çıkan tartışmalara da yer verilerek incelenmektedir. Son olarak, olası seçim reformu önerileri ve bunlar üzerine yapılan akademik tartışmalar geniş bir biçimde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract Recent debates and comments in the Turkish mass media, especially after the last municipal elections-i.e. after the unexpected victory of the religious-based Welfare Party (RP) and the failure of the centre parties-are concentrated on the need of a new electoral system. However, there does not exist a consensus between the main actors: political parties. While some believe that the country needs an electoral system which will bring governability, stability and order, some others insist on the importance of full proportionality of an electoral system. Accordingly, in this study, the electoral systems theory is described. That is, history, categorisation, operation and political consequences of electoral systems are elaborated. Next, the historical development and implications of electoral systems in Turkey are observed. Of course, the debates that took place in times of electoral reform-including the recent ones- are studied in depth. Finally, the limited number of electoral reform alternatives and related discussions are introduced.