Türkiye'de ekonomi politikalarının etkileri: 2000 sonrası dönem için bir uygulama
The effects of economic policies in Turkey: An application for the period after 2000
- Tez No: 435898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkye'de uygulanan ekonomi politikalarının etkilerini 2000 sonrası dönem için incelemektir. Bu nedenle ilk olarak ekonomi politikalarına yönelik teorik ve ampirik literatür taraması yapılmış, ardından politikaların makroekonomik göstergeler üzerindeki etkisini ve birbirleri ile arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere ekonometrik bir analiz yapılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ekonomi politikaları hakkında genel bir bilgilendirme sunulmuş ve bazı tanımlamalar yapılmıştır. İkinci bölümde ekonomi politikalarına yönelik teorik tartışmalar ve açık ekonomide makro iktisat modelleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye ekonomisinde uygulanan ekonomi politikalarının tarihsel gelişimi ve ampirik literatür taraması anlatılmış ve VAR yöntemi kullanılarak elde edilen bulgularla genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ise şu şekilde özetlenebilir: 2000 sonrası dönemde Türkiye ekonomisinde enflasyon probleminin çözümü konusunda para politikası öncelikli politika konumundadır ancak reel ekonomi üzerinde maliye politikası para politikasına göre daha etkindir. Ayrıca para ve maliye politikaları arasında ikame edici bir özellik ortaya çıkmış ve Türkiye ekonomisi koşullarında para politikasının maliye politikasını takip eden bir konumda yer aldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study is to analyze the effects of economic policies implemented in Turkey for the period after 2000. Therefore, firstly the theoretical and empirical literature has been done for economic policies, then an econometric analysis was conducted to determine the effects of economic policies on macroeconomic indicators and the relationship between with each other. The study consists of three parts. In the first part, general information about economic policies is presented and some definiations were made. In the second part, theoretical debates for economic policies and macroeconomic models in open economy were examined. In the third section, the historical development of economic policies implemented in Turkey economy and empirical literatüre was reported and a genereal assessment has made with the results obtained by using the VAR method. The results obtained from this study can be summarized as follows: monetary policy overrides about solving the inflation problem in Turkey economy in the period after 2000 but fiscal policy is more effective than monetary policy on the real economy. Additionaly, a substituent feature between monetary and fiscal policy was appeared and it was observed that monetary policy located in a position following fiscal policy in terms of Turkey economy.