Siirt ilinin demografik yapısının Türkiye ile karşılaştırılması ve bölgesel kalkınma açısından yorumlanması
A comparison of the demographic structure of Siirt province with Turkey and its interpretation for regional development
- Tez No: 435905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZDAR KİRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Ekonomi, Demography, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bir ülkenin, şehrin veya bölgenin sahip olduğu potansiyel seviyesini incelemek veya belirlemek istediğimiz zaman öyle uzun uzun kitap okuma, birçok karmaşık veri kullanarak araştırmaya yapma ve bunları analiz etme yerine daha basit bir şekilde şehrin veya bölgenin potansiyel seviyesini ölçme imkânımız bulunmaktadır. Bölgenin demografik verileri yani doğum, ölüm ve göç olaylarını inceleyerek bölgenin potansiyeli hakkında bir çıkarımda bulunulabilir. Çıkan sonuçlar bize bölgenin artı ve eksi yönlerini tespit etmede ve gelecek için daha sağlıklı planlar yapmada yardımcı olacaktır. Potansiyelini tespit açısından, sadece belirli bir bölgeyi değil farklı iki bölgeyi, şehri veya ülkeyi karşılaştırılmak için demografik verilerin kullanılması bile tek başına çok önemli ipuçları verecektir. Bu sayede, karşılaştırma yapılan bölgelerin birbirlerine karşı üstün ve zayıf özellikleri tespit edebilir; planlar ve çözümleri daha sağlıklı bir şekilde uygulanabilir. Yapılan araştırmalar, ülkelerin gelişmişlik seviyeleri ile demografik yapıları arasında sıkı bir paralellik olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmada Siirt ili ve Türkiye'nin demografik yapısının karşılaştırılması yapılmış ve Siirt ilinin Türkiye ortalamasına göre güçlü ve zayıf yönleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan veriler ile bunlara ilişkin değerlendirmelerimiz, ilin eksik yanlarının görülmesi ve gelecek için planlama yapılmasında kamu kurum ve kuruluşlarına, STK'lara, belediyelere, üniversitelere vb. kurumlara önemli bir yardımcı kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Instead of reading a lot of books, do research using a variety of complex data and analysis; there is a simple way to examine the potential level of a country, city or region. Using demographic data, i.e., birth, death and migration an inference can be made about the potential of the region. The results will present the positive and negative aspects of the region and will help authorities to make more robust planning for the future. Comparing two different countries, cities or regions by the use of demographic data to determine the potential for the region in focus will give important clues about the regional economics. Using comparison of the regions we can identify the advantages and disadvantages of regions for better planning and problem solutions. In order to support this view current literature illustrates that there is a close relation between development levels and demographic structures of countries. A comparison between demographic structures of Siirt Province and Turkey was carried out, and advantages/disadvantages of Siirt Province according to Turkey's average is determined. The results obtained from the study will be an important supplementary source for public institutions, NGOs, municipalities, universities and other institutions in determination of imperfections and as a help for planning in the future.